Памет и родолюбие! Ще разреши ли Общински съвет в Благоевград да бъде възстановен емблематичният паметник на Незнайния македонски четник

ТОП НОВИНИ

Само няколко дни, след като в Благоевград се проведоха тържествата по повод 110-ата годишнина от избухването на Балканската война и освобождението на Горна Джумая и Пиринска Македония, Общински съвет Благоевград ще трябва да вземе изключително важно решение, решение, от което ще зависи дали в областния център ще поправим една от големите исторически несправедливости, нанесени на нашия град.


За какво става въпрос?

На сесията утре местните парламентаристи ще трябва да дадат съгласието си за определяне на място, на което да бъде възстановен паметника на Незнайния македонски четник, който е бил премахнат през 1944 година. Навярно много от вас ще се замислите защо това решение е толкова важно, а отговорът е много лесен – защото ако един народ не цени своето минало, то няма как се надява на светло бъдеще.

Какво трябва да знаем за паметника на Незнайния македонски четник

Паметникът на Незнайния македонски четник е бил изграден през 1933 година в чест на загиналите четници, борили се за свободата на Македония и Одринско. През 1944 година паметникът е разрушен. На по – късен етап, на мястото, където някога се е издигал внушителния паметник, е поставена паметна плоча, която най – вероятно всички сте виждали, но едва ли сте и обръщали внимание. Тя се намира в градинката до операта, в района на заведението там.

Както вече отбелязахме – някогашният паметник е официално открит през 1933 година по повод честването на 30-годишнината на Илинденско-Преображенското въстание. Изработен е от скулпторите Пандо Киселинчев и Кирил Шиваров. Намирал се е на площад „Македония“ в центъра на Горна Джумая, в близост до мястото, където през 1955 година е поставен паметникът на Гоце Делчев. След Деветнадесетомайския преврат от 1934 година е забранено от новите власти да се правят чествания и манифестации покрай паметника, а след след Деветосептемврийския преврат от 1944 година е разрушен.

Следите на оригиналната фигура се губят и до днес никой не знае какво точно се случва с него. Едни твърдят, че паметникът е заровен в основите на днешния паметник на Гоце Делчев, други, че дълги години е стоял в мазето на големия търговски център, намиращ се центъра на града, а трети, че е бил нарязан и хвърлен в река Благоевградска Бистрица. Не липсват и твърдения, според които още след премахването му е бил претопен.

Защо ни трябва паметник на Незнайния македонски четник?

В нашето съвремие все по – рядко се замисляме за миналото, през което е преминал българския народ. Сещаме се за героичните страници от нашата история само на празници и по повод годишнини, което само по себе си трябва да ни напомним, че ако продължаваме така, то след няколко поколения има голяма вероятност да се погубим като нация.

В Благоевград има много стари родове, в чиито семейни архиви могат да бъдат открити снимки, които са именно пред паметника на Незнайния македонски четник, защото това е било едно от най – емблематичните места в града ни. Този паметник е бил символ, но и благодарност към всички онези, пожертвали се за нашата свобода…

7-ми октомври може да се превърне в паметна дата в съвременната история на Благоевград. Това ще стане възможно само и единствено ако разумът на общинските съветници надделе и същите подкрепят предложението за възстановяване на паметника, зад което стоят фотографа Юрий Попниколов, проф. Иван Мирчев, Валери Запрянов, издател и журналист, Кирил Пендев, банкер, Радослав Тасков, председател на ОбС, Захари Ханджийски, банкер, арх. Георги Скрижовски, инж. Пламен Бегъмов, инж. Пламен Радев, адвокат Теодор Тошев, инж. Михаил Попов, д-р Михаил Николов и живеещите в Швеция д-р Красимир Кацарски и в САЩ Сашо Николов.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *