Нови правила за движението на електрически тротинетки ще бъдат въведени в Благоевград. Това решиха общинските съветници по време на днешното редовно заседание на Общински съвет – Благоевград.
Предложението беше направено от обществения посредник на Община Благоевград Злата Ризова. Промените предвиждат:
Индивидуални електрически превозни средства (ИЕПС) на територията на община Благоевград могат да бъдат управлявани при спазване на изискванията и ограниченията, регламентирани със Закона за движението по пътищата и настоящата Наредба.
На възраст от 14 до 16 години могат да управляват ИЕПС само по велоалеите.
С навършена 16-годишна възраст могат да управляват ИЕПС по
Велосипедната инфраструктура и по уличната мрежа с максимално разрешена скорост до 25 км/час.
Водачи на ИЕПС до 18-годишна възраст са длъжни да използват предпазна каска.
Максимално допустимата скорост за движение на ИЕПС на територията на община Благоевград е 25 км/час.
Всяко ИЕПС трябва да е изправно.
Водачите на ИЕПС са длъжни:
Да се движат по изградената велосипедна инфраструктура, а при липса на такава – най-близо до дясната граница на платното за движение;
В тъмните часове на денонощието и/или при намалена видимост да управляват ИЕПС с включени светлини, както и да ползват светлоотразителни елементи върху видимата част на облеклото, позволяващи да бъдат лесно забелязани;
Да се движат с изправна спирачна система на управляваното ИЕПС;
Да спазват останалите изисквания за управление на ИЕПС, регламентирани със Закона за движението по пътищата.
На водачите на ИЕПС се забранява:
Да управляват ИЕПС с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда и/или след употреба на наркотични вещества или техни аналози;
Да се движат по пътища и улици, на които максимално разрешената скорост за движение за всички превозни средства е над 50 км/ч.
Да се движат в зони и улици, обозначени с пътни знаци В9 – „Забранено е влизането на велосипеди“;
Да превозват други лица;
Да се движат успоредно до друго ИЕПС или двуколесно пътно превозно средство;
Да управляват превозното средство, без да държат кормилото с ръка;
Да се движат в непосредствена близост до друго ППС или да се държат за него;
Да превозват, теглят или тласкат предмети, които пречат на управлението на превозното средство или създават опасност за другите участници в движението;
Да използват мобилен телефон при управлението на ИЕПС.
Създава нов член със следния текст:
Чл. 27е. (1) Забранява се движението на ИЕПС по тротоарните площи на всички населени места с изключение на маркираните тротоарни велосипедни алеи.
Забранява се движението на ИЕПС в следните зони: градската градина, при хотел „Ален мак“; площад „Македония“ и участъка от ул. „Сандо и Петьр Китанови“, ул. „Тракия“, ул. „Мизия“, ул. „Райко Даскалов“ и ул. „Арсени Костенцев“ до площад „Македония“; ул. „Трети март“ в участъка от ул. „Христо Смирненски“ до площад „Македония“; площад „Георги Измирлиев“ и подплощадното пространство; ул. „Васил Левски“ – в зоната от пл. „Възраждане“ до пл. „Свобода“; площад „Христо Ботев“; площад „Васил Левски“; ул. „Тодор Александров“ в участъка от площад „Васил Левски“ до ул. „Димитър Талев“; ул. „Димитър Талев“; ул. „Арсени Костенцев“ в участъка от ул. „Димитър Талев“ до ул. „Гьорче Петров“; площад „България“; ул. „Тодор Александров“ в участъка от ул. „Крали Марко“ до площад „Македония“; площад ,“Мите Марков“; пешеходните алеи на квартал „Вароша“; детски и спортни площадки, дворове на училища и детски градини.
Актовете за установяване на административни нарушения, предлага Ризова, да се съставят от длъжностни лица, определени от кмета на общината на основание чл. 167, ал. 2, т. 1 от Закона за движението по пътищата.
За нарушения по разпоредбите виновните лица да се налага глоба в размер от 10,00 лв. до 50,00 лв. При повторно нарушение глобата е в размер от 100,00 лв. до 500,00 лв.
/фокус