Световният съвет за горите (Forest Stewardship Council® (FSC®)) започва своята ежегодна информационна кампания, която традиционно се провежда в края на септември. Тази година кампанията ще се проведе в периода 21-27 септември под надслов „Малките стъпки, които правим заедно, създават голямата промяна за всички“.
Една от основните цели на кампанията е да информира потребителите за възможността съзнателно да съдействат за опазването на горите чрез своите ежедневни малки избори, когато пазаруват. Знакът на FSC е върху много етикети и продукти от дървесина на българския пазар, но сравнително малко от потребителите в България знаят какво стои зад този символ. Всъщност, FSC ни дава повече сигурност, че продуктът който купуваме идва от гора и производство, което е сертифицирано за отговорно управление.
В България значителна част от горите вече са сертифицирани по системата на FSC, което е повод да бъдем по-малко скептични относно бъдещето на българската гората. Над 400 български компании за преработка и търговия с продукти от гората също са избрали доброволно да се сертифицират по тази система, което показва поетата отговорност и от значителна част от бизнеса.
FSC обединява и се ползва с доверието както на бизнеса, така и на много организации от природозащитния и социалния сектор, както в глобален план, така и у нас. В България непрaвителствените организации и компании, които подкрепят принципите и критериите на FSC официално се обединиха в Сдружение „Устойчиви гори“ през 2024 г.
Сдружение „Устойчиви гори“ бе официално учредено тази година, но работата по отношение на горската сертификация по стандартите на FSC датира от много по-рано. Вече 10 години в България има работна група от експерти, които работят за адаптирането на стандартите на FSC за местните условия. Ефективността и професионализмът на българските експерти също дава повод да се гордеем. Една от добрите новини от началото на септември е, че България има първия одобрен актуализиран FSC стандарт в света. Това означава, че принципите и критериите, по които се проверяват доброволно сертифицираните стопанства в България, отговарят на най-актуалните изисквания на общия международен стандарт на FSC за управление на горите.