На среднощно заседание Правната комисия в парламента прие промени в изборния кодекс, които освен връщане на смесения тип гласуване с хартиена бюлетина и машини, предполагат и закриването на Обществения съвет към ЦИК. Мотиви за това решение не бяха представени.
Общественият съвет е създаден през 2014 година, а негов председател е Цветелина Пенева. В момента се състои от 16 неправителствени организации, занимаващи се с наблюдение на изборните процеси, обясни тя пред БНР.
През годините сме били силно критични както към изборната администрация, така и към законодателя, поясни Пенева.
„Мога само да предполагам, че някои членове на ЦИК не харесват становищата и анализите, които се получават от Обществения съвет. Мога да предполагам също, че и някои политически сили не са доволни от нашите анализи“.
Някой не желае становищата на Обществениq съвет към ЦИК да бъдат публично известни, заяви тя.
„Ако някой отвори сайта на ЦИК, ще каже, че Общественият съвет не работи. Не мога да си обясни защо ЦИК отказва да обнародва становищата ни на страницата си“.
В годините между двете звена е имало много добра комуникация, но напоследък тя липсва, призна още Пенева.
„ЦИК се е вслушвала в това, което даваме като становища. Работата й напоследък обаче е твърде пристрастна партийно“.
Общественият съвет не си е позволявал да се произнася „за“ или „против“ машинното гласуване.
„Важно е да се гарантира доверието на избирателя в изборната технология. Всяка промяна трябва да бъде предшествана от широк публичен дебат“.
Много е важно, каквато и изборна технология да се въведе, да й се направи одит, обясни още председателят на Обществения съвет./бнр