Подвариантът ВА.5 на Омикрон вече циркулира в България

България ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ

Седем проби (6 в София-град и 1 в Кюстендил) с подварианта ВА.5 на Омикрон са установени у нас. Това съобщиха от Министерството на здравеопазването. ВА.5 е доказан при 8% от изследваните проби.

През май 2022 г. два подварианта на Омикрон – BA.4 и BA.5, бяха обявени от СЗО и ECDC за „варианти, будещи безпокойство“. Подвариантите на Омикрон BA.4 и BA.5 са установени за първи път в Южна Африка, съответно през януари и февруари 2022 г., а към момента вече са доминиращи там.

BA.4 и BA.5 имат много от мутациите, присъщи на първоначално установения вариант Омикрон, но имат повече общи черти с варианта BA.2. Те притежават редица допълнителни мутации, някои от които могат да променят характеристиките на вируса.

От МЗ уточняват, че за последната седмица е регистриран 50% ръст на заболяемостта от COVID-19 в България. Нарастване се отчита и в седмичната положителност на направените изследвания – 9,98% от направените тестове са положителни, което представлява ръст от 73%. Данните на Националния център по заразни и паразитни болести сочат, че към 29 юни 14-дневната заболяемост в страната е 56,69 на 100 хил. души население.

Министерството на здравеопазването излезе с призиви:

· Гражданите с оплаквания и симптоми, характерни за COVID-19 (главоболие, силна отпадналост, болки в гърлото, хрема, кихане, загуба на апетит и др.), следва да се изолират и консултират с лекар.

· При наличие на оплаквания, дори и лека хрема, отложете срещите си с други хора, за да ги предпазите от евентуално заразяване със SARS-CoV-2.

· Силно препоръчително е носенето на защитни маски за лице на закрито и на местата със струпване на много хора – обществен транспорт, търговски центрове, магазини, базари, гари, автобусни спирки и т.н.

· Спазвайте дистанция на обществените места, по възможност избягвайте местата, на които се струпват много хора едновременно.

· Мийте ръцете си със сапун и вода, а при невъзможност – използвайте дезинфектант за ръце на спиртна основа.

Според ресорното ведомство ваксинацията срещу COVID-19 остава най-сигурният начин да се предпазим от тежко боледуване, хоспитализация и дългосрочни последици за здравето. Ваксините срещу COVID-19 предпазват от тежко боледуване и при заразяване с подвариантите BA.4 и BA.5 на Омикрон, подчертават от МЗ. 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *