През Светлата седмица, започваща на втория ден след Великден, се прославят светите апостоли и Света Богородица.
Исус избрал 12 от последователите си да бъдат негови апостоли. Яков и Йоан били едни от тях. В Евангелията братята Яков и Йоан се наричат синове Зеведееви по името на техния баща Зеведей, а също така според евангелист Марко, Иисус наричал братята Воанергес (в превод: синове на гърма), очевидно заради силния и поривист характер.
Яков и Йоан били рибари подобно на баща си. Те били сред първите, които Исус избрал за свои последователи. Когато той ги поканил да го последват, двамата веднага оставили рибарския си занаят и тръгнали с него.
Светли четвъртък се чества и пренасянето на мощите на свети Николай Чудотворец, както и паметта на свети пророк Исайя.
Днешният празник се нарича летен Никулден за разлика от зимния Никулден на 6 декември.
Свети Николай живял през IV век и служил като епископ на град Мира в малоазийската област Ликия (оттук и прозвището му Мирликийски). В края на ХI век мощите му били пренесени от Мира, завладян вече от турците селджуци, в град Бари, Италия, където се пазят и сега. Днес се припомня точно пренасянето на мощите на светеца в Бари.
Пророк Исайя, един от най-известните еврейски пророци, се родил в Йерусалим и живял през VIII-VII век преди Христос. Бил женен и имал двама синове. Бог го призовал в 738 г. да бъде вестител на Неговата воля пред народа. В запазената библейска книга с описания на живота и получените от Бог откровения Исайя разказва как бил призован.
Веднъж, когато бил в храма, той видял Господ да седи на висок престол. Храмът бил залят от ярко сияние на божествена слава. Шестокрили ангели-серафими стоели около божествения престол и пеели: “Свят, свят, свят е Господ на силите, цялата земя е пълна с Неговата слава!”.
Времето, в което живял Исайя, било много трудно за евреите. В стремежа си към земни блага те често вършели беззакония. Свещениците били хора недостойни, управниците били алчни и нечестни. Лицемерно служели на Бог, но били несправедливи и покварени. Затова Бог допуснал да ги сполетят бедствия и нашествия на чужди народи.
Пророк Исайя през всичките десетилетия на своя живот изобличавал греховността, строго осъждал идолопоклонството, призовавал към покаяние и връщане към вярата в Бог. Във време на очевидни опасности, той насърчавал народа и поддържал надеждата за изкупление. Озарен от Светия Дух, възвестил раждането на Изкупителя от Дева, както и името Му “Емануил”, което означава “С нас е Бог”.
/БТА, сн: iStock