Изпълнителната агенция „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ) установи 150 лица без сключени трудови договори при проверки на 1133 питейни заведения и ресторанти, приключени през месеците юни и юли. Това съобщиха от пресцентъра на агенцията.
Данните показват, че при 13% от извършените проверки в рамките на кампанията, насочена към превенция на недекларирания труд в ресторантьорството, се установява най-тежката му форма – работа без трудов договор.
Констатираните при тези проверки нарушения на трудовото законодателство са 6333. От тях 810 са по заплащане на труда и 878 – по работното време, почивките и отпуските. Тези нарушения също създават предпоставки за укриване на данъци и осигуровки от работодатели и работещи в отрасъла. Резултатите от кампанията за пореден път доказват, че ресторантьорството е сред високорисковите отрасли по отношение използването на нерегламентирани практики на пазара на труда, заедно с хотелиерството, строителството и селското стопанство, се посочва в съобщението на ИА ГИТ.
За седемте месеца на годината са извършени 15 735 проверки във високорисковите по отношение на недекларирания труд сектори – строителство и селско стопанство, както и по специалната мярка за контрол по законосъобразното възникване на трудовите правоотношения. Това са около 70% от всички проверки – общо 24 220 за периода. Установените случаи на работа без трудови договори при всички, извършени през периода, проверки са 1714.
Инспекцията по труда постоянно работи и за засилване на сътрудничеството с Националната агенция за приходите (НАП) чрез обмен на информация и съвместни действия. През т.г. двете институции осъществяват съвместна кампания за справяне с недекларирания труд. В рамките на кампанията до момента контролните органи на Инспекцията по труда са извършили 484 съвместни проверки с НАП и 129 – по инициатива на Приходната агенция. На НАП е предоставена информация за резултатите от контролната дейност на ИА ГИТ в над 250 предприятия.
Инспекцията по труда е партньор на НАП в кампанията „Заплата в плик“. Целта ѝ е да се повиши информираността на работещи и работодатели за ползите от декларирането на труда, за да „не затварят бъдещето си в плик“. На сайта на Приходната агенция е създадена анкета за „Заплата в плик“, чрез която всеки може да сподели мотивите да бъде осигуряван върху по-нисък от реалния доход, както и какво би го стимулирало да не се съгласява на това./бта, сн: илюстративна