Ализаде донесе исторически бронзов олимпийски медал за България, Хавиер Ибанес и Божидар Андреев също

СПОРТ

Кимиа Ализаде спечели исторически първи медал за България в таекуондото. Иранката с български паспорт спечели бронза в категория до 57 кг, след като се наложи над №1 Луо Дзонгши от Китай.

Ализаде се наложи с 2-1 рунда в битката срещу една от най-титулуваните състезателки в света. В първия рунд двете започнаха предпазливо и не си отбелязаха точки, а в крайна сметка той беше отсъден за 26-годишната българка 2-1 съдийски гласа.

Във втория рунд китайката започна по-активно и поведе с 1 точка, последва протест от страна на Китай, след който бяха присъдени още три точки в актива на съперничката на родната състезателка и така тя взе този рунд с 4-0.

Третият решителен рунд започна отлично за Ализаде, която вкара удар в главата на съперничката си и поведе с 3-0. Китайката обаче веднага върна атаката и изравни за 3-3. След това иранката с български паспорт нанесе нов удар в главата на китайката и поведе с 6-3. Дзонгши върна 2 точки и в крайна сметка рундът завърши 6-5 в полза на българката. Китайският екип протестира, но след разглеждане на видеото не се стигна до промяна в резултата.

Медалът на Ализаде е втори за нея от олимпийски игри. През 2016 г. в Рио де Жанейро тя беше бронзова медалистка за родината си Иран.

Хавиер Ибанес ще се прибере с бронзов медал от първото му участие на Летни олимпийски игри. Националът на България по бокс в категория до 57 килограма завоюва бронзов медал с две победи и едно поражение в Париж. В полуфинална битка шесткратният европейски шампион за юноши отстъпи пред киргизстанеца Мунарбек Уулу. Ибанес се боксира достойно и остави сърцето си на ринга, но съдиите присъдиха победата на киргизстанеца с неединодушно решение.

Националът ни започна битката добре в първата минута с повече и по-бързи удари, но и контраатаките на киргизстанеца бяха добри. Бронзовият медалист от световно първенство разчиташе предимно на контраатаки с ъперкъти с дясната ръка и крошета с левачката. Уулу се движеше главата си добре, за да избегне крошетата на Ибанес. Първият рунд отиде в негова полза с 3-2 гласа.

Знаейки резултата в съдийските карти, 28-годишният ни национал се хвърли в атака. Шесткратният европейски шампион за юноши пресира съперника си с мощни крошета и ъперкъти от средна и близка дистанция. Двамата боксьори хвърлиха много сили в първите две минути и това доведе до много накъсвания и клинч в последните 60 секунди поради умора и у двамата.

Ибанес се хвърли да търси нокдауна в последния рунд, докато киргизстанеца се боксираше отбранително и с контраатаки. За съжаление, дори и със спечелен трети рунд, това не бе достатъчно да донесе победа на Ибанес.

Припомняме, че Ибанес надделя над украинеца Айдер Абдураимов и японеца Шудай Харада в първите си две битки на ринга във френската столица. 

Българският представител във вдигането на тежести на Олимпийските игри в Париж 2024 в категория до 73 кг Божидар Андреев завоюва бронзов медал от Игрите във френската столица. Българинът завърши на третото място в класирането с двубой от 344 кг. – 154 в изхвърлянето и 190 в изтласкването. Златото спечели индонезиеца Ризки Джунианся с двубой от 354 кг (олимпийски рекорд в изтласкването със 199 кг.)., а среброто отиде за тайландеца Верапон Вичума.

Роденият в Сливен щангист направи три успешни опита – 148 кг, 152 и 154 кг. Той единствен беше перфектен и в трите си излизания на подиума, като завърши на четвърто място след края на движението изхвърляне.

За изтласкването българинът направи първи успешен опит на начална тежест 181 кг. След това Андреев направи и успешен опит на 187 кг, а впоследствие той не сбърка и на 190 кг.

Андреев излезе пети на подиума за първия си опит на тежест 148 кг и очаквано без никакви трудности се справи успешно. На Европейското в България той изхвърли 155 кг, а личният му рекорд в това движение е 157 кг, с които спечели сребро от Световното в Тайланд през 2019-а.

Следващата заявена тежест на българина бе 151 кг, с която той се справи, а после без проблем вдигна и 154 кг, което му отрежди четвърто място класирането преди второто движение.

В изхвърлянето Андреев бе заявил начална тежест от 181 кг, като с лекота се справи с нея. След това той вдигна и 187 кг., а накрая издържа и на предизвикателството от 190 кг. До последно той мечтаеше и за среброто, но Верапон Вичума успя с последния си опит на 198 кг и така си тръгна със среброто.

Олимпийският турнир по вдигане на тежести се провежда в арена 6 на парижкия „Експо център“, където се играха и мачовете от груповата фаза на турнира по хандбал при мъжете и жените.

Божидар е вторият по ред българин във вдигането на тежести в програмата на Игрите в Париж 2024. Иван Димов направи три фаула в сряда в категория до 61 кг в изхвърлянето, а не се включи в изтласкването. Карлос Насар пък ще се опита да спечели олимпийското злато в категория до 89 кг на 9 август от 16 часа.

На Олимпийските игри в Токио 2020 Андреев завърши на пето място с двубой от 338 кг – 154 изхвърляне и 184 изтласкване. Той направи два неуспешни опита на 189 и 190, което го лиши от медал, като във втория опит имаше дискусионно съдийско решение за „добутване“.

Божидар е европейски шампион от 2024 и 2019 година, като има бронз от 2021-ва и 2022-ра. На световни първенства той има бронз през 2019-а, както и по два сребърни медала в изхвърлянето (2019 и 2022) и изтласкването (2019 и 2023).

Олимпийски шампион в Токио стана китаецът Джийонг Шъ с олимпийски рекорд чрез двубой от 364 кг. Среброто остана за венецуелеца Хулио Перния, а индонезиецът Рахмад Абдула изненадващо от група В спечели бронзов медал с 342 кг. /Sportal.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *