Котките са едни от най-умните и едни от най-ранно опитомените за домашен любимец животни. Опитомяването им започва още преди 8 000 години.
В Древен Египет котките били обожествявани. Древните египтяни са първите, които опитомяват котките, за да ги използват за борба с вредителите.
По случай Международен ден на котката ви предлагаме няколко любопитни факта за любимите на мнозина създания.
Генетичните корени на домашната котка могат да бъдат проследени до Близкия изток. Изследване е установило съществено сходство между тяхната ДНК и тази на диви котки, обитавали Израел, ОАЕ, Бахрейн и Саудитска Арабия.
Котките разчитат на изключителен слух. Това отчасти се дължи на факта, че имат 32 различни мускула в ушите.
Белите котки обаче са предразположени към глухота. Не всички сред тях страдат от загуба на слуха. Според изследване на специалисти от университета „Корнел“ между 65 и 85 процента от белите котки със сини очи имат увреждане на слуха.
Ако човек живее сам с котка и се спомине, питомката му вероятно няма да се посвени да си устрои пир с тялото му, за разлика от кучето, което ще бди гладно край трупа.
Най-голямата домашна котка в света с дължина близо 123 сантиметра е Стюи от породата Мейн Куун.
Котарак на име Оскар, който живее в дом за възрастни хора в Роуд айлънд, е предсказал смъртта на 25 обитатели, демонстрирайки внимание и загриженост преди кончината им. Според специалистите умиращото тяло излъчва миризма, към която котките са особено чувствителни.
Ветеринарите сравняват рязането на котешките нокти с ампутирането на крайник.
Котките „проспиват“ около 70 процента от живота си. За сравнение – само 30 процента от човешкия живот преминава в сън.
Когато са будни, котките отделят голямата част от времето на тоалета си.
Крийм Пъф е най-дълго живялата котка в света – 38 години.
През 1837 г. в Белгия 37 котки са наети за пощальони. Едва ли е изненада, че инициативата не сработва.
Президентът Ейбрахам Линкълн до такава степен е обичал котките, че питомците му Таби и Дикси редовно са се хранили на трапезата.
Котките се потят чрез лапите си, които са снабдени и с обонятелни жлези, и използват тъпченето и драскането, за да маркират територията си.
Маслините „подлудяват“ писаните, тъй като съдържат сходно химично съединение с котешката трева.
Възможно ли е котките умишлено да пренебрегват стопаните си? Според авторите на японско изследване отговорът е „Да“. Изследователите са установили, че писаните разпознават гласовете на собствениците си и могат да решат нарочно да ги игнорират.
Котките не са в състояние да усетят сладкия вкус, тъй като нямат съответните рецептори.
Десетгодишно проучване на специалисти от университета на Минесота е установило, че за собствениците на котки рискът от инфаркт и инсулт е с 30 процента по-нисък.
Актьорът Никълъс Кейдж разкри навремето пред водещия на ток шоу Дейвид Летърман как с котката му веднъж споделили халюциногенни гъби и с часове лежали и се взирали един в друг.
Котките калико почти винаги са женски.
Рижавите котки обикновено са мъжки.
При повечето женски котки доминираща е дясната лапа, а при мъжките – лявата.
Ермитажът в Санкт Петербург, Русия, разчита на 70 бездомни котки, наети да контролират популацията на мишките и да им пречат да гризат произведенията на изкуството.
В действителност котките могат да бъдат лоялни. Котарак на име Толдо се прочу в Италия и по света със всекидневните посещения в продължение на година на гроба на стопанина си.
Въпреки масово разпространеното схващане, че котките обичат мляко, в действителност те страдат от непоносимост към лактоза.
Котките са изключително добри манипулатори. Когато отчаяно се нуждаят от внимание, те прибягват до мъркане, наподобяващо бебешки плач.
Котките не мъркат само когато са щастливи, но и за да сигнализират стрес и страх. Най-интересното е, че мъркането им с честота 27 херца е полезно за здравето на костите им.
Котките понякога страдат от зъбобол, което ги прави сърдити.
През живота си женска котка може да роди до 100 котенца.
Черните котки, които плашат мнозина, са смятани за късметлийски в Англия, Ирландия и части от Азия.
Котките са виновни за погубването на 33 различни вида животни. Пухкавите убийци отнемат живота на 2,4 милиона птици годишно.
Стопаните на котки знаят, че питомците им са склонни постоянно да „висят“ на слънце. За това им поведение има научно обяснение – слънчевата топлина помага на писаните да пестят енергия за спокоен сън, по време на който базовият им метаболизъм спада. Поради същата причина, плюс че им осигуряват убежище и им напомнят за живота в естествена среда, котките са „луди“ по кутии.
/dariknews.bg, сн: интернет