В първия ден на настоящото Народно събрание парламентарната група на ГЕРБ-СДС заявяваме готовността си да водим смислен и целенасочен диалог с останалите парламентарни групи. Държим този диалог да се случва по правилата на политиката и пред очите на цялото общество. Това заяви Тома Биков от ГЕРБ-СДС.
От коалицията подчертават, че са готови да участват единствено в правителство на споделената отговорност с 4-годишен план за управление на страната, което да се ползва с максимално широка подкрепа от страна на парламентарно представените партии.
Цялата позиция на ГЕРБ-СДС:
Резултатите от предсрочните избори за 50-ото Народно събрание определиха ГЕРБ-СДС като първа политическа сила. Този резултат ни ангажира с огромна отговорност пред всички български граждани. Приемаме първото място не като успех, а като сложна задача, която избирателите поставиха не само пред нас, но и пред всички политически субекти в настоящия парламент.
Резултатите показват ясно, че след 4 години на политическа и обществена конфронтация, голяма част от българските граждани изобщо не гласуваха. Друга, немалка част от тях, гласувайки, показаха, че настоящата форма на политическия живот не ги удовлетворява. Това, което е очевидно обаче е, че агресивното поведение, обидите по отношение на опонента и перманентното противопоставяне не носят политически дивиденти на никого. Те единствено ограничават доверието в партиите и в политическата система като цяло.
Затова още в първия ден на настоящия парламент парламентарната група на ГЕРБ-СДС заявяваме готовността си да водим смислен и целенасочен диалог с останалите парламентарни групи. Държим този диалог да се случва по правилата на политиката и пред очите на цялото общество.
Анализът на изборните резултати показва, че възможностите пред настоящия парламент не са много. Със своя вот българските избиратели ни посочиха, че не само една, но дори и две политически сили не са в състояние да излъчат редовно правителство. Това означава, че едно евентуално редовно правителство ще трябва да се ползва с подкрепата на поне три или повече формации. Този знак от страна на българските граждани идва да покаже, че от нас, техните представители, се изисква смирение, възможност за изграждане на сложни управленски конструкции и съвместно очертаване на позитивен дневен ред пред страната.
Анализът на изборните резултати не бива да се изразява само в количествените измерения на числата и процентите. Той трябва да изведе на преден план както посланието на българските избиратели, така и точните условия на задачата, която стои пред всички нас. Защото последните няколко парламента се провалиха именно в дешифрирането на изборните резултати.
Това е причината вместо развитие и промяна българските граждани да получат разочарование и безвремие. От тази гледна точка днес нашата най-важна роля е да отчетем ясно фактите на политическата действителност и да излъчим управленска формула, която да отговаря на тях и на същинските предизвикателства пред обществото, а не на собствените ни желания, стремежи и дребни сметки.
Уважаеми госпожи и господа, за нас от ГЕРБ-СДС има два възможни варианта за развитие на настоящата политическа ситуация. Първият – максимално широк кръг политически сили да излъчим управление на страната, като съставим правителство на споделената отговорност. Готови сме да направим крачка назад и да направим необходимите компромиси, но няма как да постигнем добър резултат, ако останем сами в това отношение.
Държим да уточним обаче, че няма да позволим опитът за съставяне на редовно правителство да бъде превърнат в инструмент за осъществяване на задкулисни договорки и решаване на вътрешно партийни проблеми. Готови сме да водим принципен диалог за политики и идеи за развитието на страната с всеки, но няма да допуснем доверието на нашите избиратели да бъде подменяно и използвано за осъществяването на тясно партийни или корпоративни интереси.
Убедени сме, че българското общество има необходимост от радикална промяна на поведението на своите политически лидери, а не от още конфронтация, обиди и безвремие. Затова сме готови да участваме единствено в правителство на споделената отговорност с 4-годишен план за управление на страната, което да се ползва с максимално широка подкрепа от страна на парламентарно представените партии.
Декларираме, че няма да участваме в управлението на всяка цена и няма да допуснем доверието, което сме получили от нашите избиратели, да бъде пропиляно, без да бъде намерено дълготрайно и трайно решение за преодоляване на политическата криза.
За нас вторият вариант са нови предсрочни парламентарни избори. Ако предложената от нас формула на управление бъде отхвърлена от 50-ото Народно събрание, сме готови да вземем това решение, като осъзнаваме всички рискове, които то носи за държавата, за обществото и за демокрацията. Правим тази заявка с пълното съзнание, че отиването на нови предсрочни парламентарни избори би било лош вариант за страната. Тези рискове обаче ще бъдат далеч по-малки от риска да сформираме безпринципно мнозинство, без широка политическа и обществена подкрепа, с неясен хоризонт, което да излъчи политическо безотговорно управление. Подобно управление не би било лек за политическата криза, а генератор на още по-голяма нестабилност и обществено напрежение.
Уважаеми госпожи и господа, през последните 4 години сме показали многократно, че сме готови да загърбим тясно партийния си интерес и да понесем негативите от взимането на непопулярни решения. Готови сме да го направим отново, но само ако видим, че имаме истински партньори за подобен тип решения. Призоваваме всички парламентарни групи в 50-ото Народно събрание да проявят мъдрост и отговорност в името на националното единство и общото българско бъдеще.
Убедени сме, че пътят за излизането от политическата криза и поставянето на България по пътя на развитието и успеха е възможен само чрез генериране на ефективен диалог между всички парламентарно представени партии, който да доведе до излъчване на правителство на споделяната отговорност с адекватна програма и пълен управленски мандат. Бог да пази България!
„Позволете ми да благодаря на всички хора, които ни чуха, довериха ни се и гласуваха за нас. Да благодаря на нашия актив, на нашите кандидати – ние няма да ви подведем”, това бяха встъпителните думи на Йордан Цонев от ДПС след откриването на 50-ото Народно събрание.
„Ние чухме какво ни казват хората – гласували и негласували. Между политиците и дневния ред на обществото е изкопана пропаст. Хората не искат нови парламентарни предсрочни избори. Искат стабилност, съставяне на правителство, решаване на техните проблеми”, отбеляза депутатът и добави: „Няма как решаването им да стане в политическа криза, в която страната се движи перманентно”. Според Цонев преодоляването на кризата минава през съставянето на стабилно правителство „с хоризонт от четири години”.
Представителят на ДПС наблегна на основната ценност на партията – евроатлантизмът. „Ако някой в тази кампания се опитваше да каже, че това не е в дневния ред, аз ще се опитам да го опровергая. ЕС не е само ценностен избор, той е най-важният инструмент. Това не е мантра, а реален избор”, заяви Цонев. Според него евроатлантическите нагласи са екзистенциален избор за българските граждани и за родината ни.
„От ДПС може да очаквате ясна и предвидима политика. Ние ще продължим неотклонно да подкрепяме Украйна”, заключи депутатът.
„Резултатите от изборите ясно отредиха ролята ни на опозиция. В тази роля ние ще продължим да се борим за приемането на закони, които създават конкурентна среда, подкрепят бизнеса и привличат инвеститори с висока добавена стойност. Могат да доведат до увеличение на доходите и да намалят наравенството между хората и регионите. Да подкрепят младите родители и да осигурят качество на образование и здравеопазване. Ще бъдем конструктивна проевропейска опозиция. Ще подкрепяме всички решения, които придвижват България напред по нейния европейски път на развитие. Тук сме, заедно сме и ще продължим да се борим за бъдещето на България“. Това заяви Николай Денков от ПП-ДБ, прочитайки позицията на коалицията от парламентарната трибуна след откриването на 50-ото НС.
Всяко Народно събрание трябва да започва с надежда. Надежда, че ще бъде избрано правителство, което ще работи в полза на хората и бизнеса. Надежда, че събранието ще приеме закони, които ще бъдат от полза за държавата. За съжаление, с всеки следващи предсрочен цикъл от избори, тази надежда бързо избледнява. Затова всяка политическа сила, която свали редовно правителство, без да е готова да състави ново такова, носи двойна и тройна политическа отговорност за съдбата на България“, посочи той.
По думите му през „последните шест избора за три години, само коалицията „Продължаваме Промяната- Демократична България“, е успяла да състави редовни правителства“. „И то два пъти. Никоя друга политическа сила не пое тази отговорност в настоящите трудни времена. И затова сега плащаме висока политическа цена. Тези две правителства бяха свалени след по-малко от година сът задружните усилия най-вече на ГЕРБ, ДПС и ИТН. Не защото правителствата работеха лошо. Всички основни икономически и социални показатели показват категорично, че тези две редовни правителства придвижиха България нагоре към средноевропейския, нива, в пъти по-бързо, отколкото това правеха стабилните правителства на ГЕРБ. Но нашите правителства бяха свалени, за да може Борисов и Пеевски да тиражират лъжата, че те са единствените, които могат да управляват. Една огромна лъжа, която може да помогна за спечелване на избори, но която няма опора в реалните факти“, подчерта Денков.
И допълни: „С резултатите от последните години, последните избори нашите съграждани дадоха мандат именно на тези три партии да съставят редовно правителство. ГЕРБ и ДПС са първа и втора политическа сила. А ИТН най-често гласуваше с тях за ключовите решения. Всъщност ГЕРБ и ДПС получиха точно това, което искаха- възможност да съставят правителство, в което Борисов и Пеевски да имат решаваща дума за провежданите политики и кадровите правителства. Сега е време те да поемат политическата отговорност и да съставят редовно правителство, защото няма зад кого да се скрият. Длъжни са да намерят решения, а не да се правят на жертви след като получиха това, което искаха“.
„Обръщам се само към своите сънародници, защото всички в тази зала трябва да сме преди всичко едно – българи. Мнозина от вас, уважаеми сънародници, упражниха правото си на глас преди десетина дни. Останалите 70% останахте вкъщи. Не намерихте мотивация да изберете някой от присъстващите в тази зала. Не видяхте някой, достоен за доверие“. Това заяви Костадин Костадинов от „Възраждане“.
Огромната част от българския народ заяви, че не се интересува кой управлява държавата, кой го представлява, кой е отговорен за бъдещето. Така 70% от нашия народ избра да остане вкъщи в изборния ден и по този начин гласува вот на недоверие на собствената си държава“, каза още политикът.
Костадинов заяви, че депутатите са „благодарни“ на народа, защото с пасивността на избирателите, те се „бетонират в меките столове“. „В този разлом между пасивни национални нихилисти и активни политически илюзионисти остатъците от българската държавност пропадат все по-дълбоко. Днес съм смирен, защото вярвам в думите „във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се“. Аз и моите съмишленици от „Възраждане“ се заклеваме всеки ден и искаме възмездие за онези, които доведоха народа ни до кома, до пълна клинична и критична липса на интерес към бъдещето на страната ни. Управляващите предатели ни предаваха, предават ни и вероятно отново ще продават нашите надежди. Идеята за промяна отново ще бъде продадена за лични изгода или глупост“, каза още лидерът на „Възраждане“.
„Българският народ удари звучен шамар на своя така наречен политически елит, който дълго трябва да кънти“, допълни още Костадинов. „Голяма част от българския народ презира и ненавижда хората в парламента. Въпреки че държавата ни умира пред очите ни, в ръцете ни, 70% от нашите сънародници не са впечатлени от това. На 20% им харесва и едва 10% се борим за оцеляването на нацията. 2/3 от народа постави грешен знак на равенство между елит и държава и така, мислейки, че наказва елита, убива българската държава“, посочи лидерът на „Възраждане“.
„България е нашият дом. Ето защо сме длъжни да спечелим отново народа ни, да направим всичко за всички наши сънародници, защото те все още търсят смисъл да подкрепят и да гласуват доверие на своите избраници. Нека им го дадем. Дори и в този състав на парламента, наивно вярвам, че това е възможно. Не е толкова сложно да се сложи край на корупцията“, каза политикът.
Николай Марков от „Величие“ закъсня за първото заседание на 50-ото Народно събрание и не успя да положи клетва като депутат. По тази причина напусна пленарната зала.
„Излязох, защото не съм положил клетва. Сега ще видя какво ще направя“, каза Марков пред журналисти. / Нова тв