„Скъпите PCR тестове в лабораториите отказват хората да се тестват за коклюш. Изследването е скъпо, хората нямат пари, продължават да си кашлят и не знаят, че разпространяват заразата“.
Това заяви пред „Труд news“ д-р Николай Христов, който зорко следи ситуацията с магарешката кашлица. Страната ни е на прага на епидемия, а ниското ваксинално покритие е причина за многото заболели. Най-уязвими са бебетата под 2-месечна възраст, тъй като те все още нямат поставена имунизация срещу коклюш. Както и възрастните с хронични заболявания.
Проверка на ценоразписите в конкурентните лаборатории показва, че цената на PCR тестът варира между 60 и 85 лева. Сумата автоматично отказва хората със симптоми на коклюш и тежка кашлица да правят изследването, категорични са лекари. Заради което вече валят предложения тестът да се покрива от Здравната каса. Лични лекари настояват НЗОК да поеме изследването, тъй като сме на прага на епидемия от коклюш.
„Коклюшът се лекува с антибиотици от Макролидната група. Основно Кларитромицин, по-рядко Азитромицин. При тежките случаи в болница има и други неща – кислород, кортикостероиди и други, но в амбулатория – това е основният подход“, допълни д-р Христов.
Експертна група доктори отправиха препоръка на здравното министерство педиатрите да могат да поставят ваксината за коклюш, дифтерия и татанус на около месец – месец и половина след раждането на бебето, а не след 2-рия, както е досега по календар. Така ще се избегне евентуално заразяване, което при най-малките протича тежко, а смъртните случаи вече не са изключение. Други инфекционисти пък предлагат у нас да се въведе задължителна ваксина за бременните в последния триместър. Само така новороденото се появява на бял свят с антитела. Повечето европейски държави поставят „Бустрикс“ на бъдещите майки, именно за да предотвратят разпространение на до скоро забравената болест.