Борислав Сандов: Имаме възможност да започнем процедурите по „Струма“

КРЕСНА РЕГИОН ТОП НОВИНИ

ЕК одобри проектирането и строителството на магистрала „Струма“ извън Кресненското дефиле в частта между Крупник и Кресна, но само в посока София. За движението към Кулата ще се търси трасе, дублиращо сегашния път. Какво ще бъде то и откъде ще минава – все още не е ясно. 

При всички положения трябва има нова оценка за въздействие върху околната среда – това категорично е казано от ЕК и се е съгласило българското правителство“. Това заяви пред БНР Борислав Сандов от „Зелено движение“, който е и бивш министър на околната среда и водите.

В началото ще бъде за първата част – от Кулата към София. То ще бъде изцяло в източен обход. Ще се извърши оценка. Трябва да е достатъчно широко, за да може да бъде едната посока на магистралата. Много е важно, че то не трябва по никакъв начин да предотвратява и да препятства възможността в последствие оттам да мине трасето, което е в другата посока. Трябва да се предполага, че е възможно и вероятно в обратната посока да се направи дублиращ път до него път, който да е магистралата в посока София – Кулата. Това е вторият етап и трябва да се случи пак след екологична оценка и остойностяване на всички алтернативи„, обясни той. 

Според него е невъзможно в дефилето по съществуващия път да има магистрала

От 2019 г. ЕК казва на България в редица писма, че процедурата, която е изменена от 2017 г. за различно трасе на магистрала „Струма“, е порочна като процедура по оценка за въздействие върху околната среда, напомни Сандов и уточни, че тази констатация съществува и в момента. По думите му категорично е казано, че трябва нова екологична оценка, която да изследва всички алтернативи. 

Писмото на ЕК е в 3 аспекта, посочи Борислав Сандов и уточни, че единият аспект е за съществуващото трасе, което ще се ползва до израграждането на магистрала „Струма“ и което трябва да продължи своята роля на безопасно придвижване. Вторият аспект е по т.нар. източен обход – пътят от Кулата към София, добави той и обясни за него:

„За него ЕК се съгласява, че ще мине по източния обход, както е заложен в проекта от 2017 г., но след нова екологична оценка“. 

Можеше и трябваше да има магистрала в този участък още преди повече от 10 години, защото цялостният проект за автомагистрала „Струма“ – от 2008 г. има екологична оценка – в района на Кресненското дефиле предвижда или тунел, или източен обход. Българското правителство трябваше да е взело това решение. ЕК тогава каза на България да започне с този обект„, коментира бившият екоминистър в предаването „Преди всички“.

И все пак той смята, че прогнозата на сегашния министър за готова магистрала през 2028-2029 г. е реалистична

Би могло да се случи. Въпросът е свързан с друго – кой изгражда магистралата„.

Според него изграждането на магистралата в тази част може да се случи с подкрепа от държавата, но от частен инвеститор. По думите му България е можела да помисли и за такъв тип възможност – тунел. Той смята, че това е най-екологичната възможност.

Борислав Сандов изказа мнение, че ротацията не би трябвало да попречи работата по проекта. Това е институционална отговорност, а не персонална, подчерта той. Според него забавянето на проекта не е добре нито за хората, нито за биоразнообразието в района

Сега имаме възможност да започнем процедурите. Този път се надявам това да се случи„, каза още Сандов.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *