Вместо в 10 часа националното външно оценяване на седмокласниците по български език и литература на 13 юни, и по математика на 16 юни ще започнат час по-рано, или от 9 часа. Едва 205 от 2746 десетокласници искат да се явят по желание на НВО по чужд език.
Началникът на РУО разпореди на директорите да осигурят присъствието на поне един родител на матурите, както и работодатели да бъдат включени в изпитните комисии на държавните изпити за придобиване степен на професионална квалификация. Това са част от акцентите от проведеното работно съвещание, на което директорите на училищата от област Благоевград получиха указания и инструкции за предстоящите кампании. Подробности дадоха областните председатели по организиране и провеждането на изпитите в лицето на старши експерта по начално образование Анета Марянска, отговаряща за НВО 4 клас, старши експерта по организация на средното образование Людмила Цикловска – НВО 7 клас, старши експерта по обществени науки, гражданско образование и религия Екатерина Текерска – НВО 10 клас, и старши експерта по природни науки и екология Анета Стоянова – ДЗИ 12 клас. Важни въпроси засегнаха началникът на РУО Ивайло Златанов и старши експертите: по анализ и обработка на информацията – Марина Войнова, и по информационно осигуряване – Катя Иванова.
НАЦИОНАЛНО ВЪНШНО ОЦЕНЯВАНЕ – 4 КЛАС
Според данните, въведени в информационната система за изпити и прием, на НВО подлежат 2741 четвъртокласници в областта, но тъй като до последно има движение, А. Марянска помоли директорите своевременно да подават информация в РУО, за да бъдат извършени корекции.
„Моля ви също да положите максимум усилия за обхват и недопускане на безпричинни отсъствия”, обърна се към директорите председателят на областната комисия и припомни, че изпитът по български език и литература е на 29 май, а по математика – на 30 май. Началният час е 10 часа, времетраенето е 60 мин. Сред задълженията на директорите е ден преди двете НВО да извършват проверка на четвъртокласниците, които ще се явят.
„Пак обръщам внимание – до последно се наблюдава движение, така че проверете си списъците. Да не се случи, че имаме дете, което ще се яви, а ние да не знаем”, акцентира А. Марянска.
От изключително значение е броят на изпитните материали да бъде равен на броя на явяващите се ученици. И ако в последния момент в някое училище се появи нов четвъртокласник, то допълнителните комплекти за полагането на НВО ще бъдат осигурени от резерва на Регионалното управление на образованието.
Също така на училищно ниво трябва да бъде извършена проверка на разпределението на квесторите. Важно е да се знае, че начални учители могат да бъдат квестори, ако в залите има видеонаблюдение. А иначе, ако непосредствено преди външните оценявания се установи несъответствие, директорите със своя заповед могат да извършват промени на квесторите, тоест ако даден учител не дойде, да бъде заменен с друг.
Последваха разяснения за конкретните дейности по изтеглянето и предоставянето на председателя на изпитната комисия на засекретените файлове с тестовете, разсекретяването, разпечатването и размножаването на материалите. На самото разкодиране може да присъства родител, но без да има достъп до тестовете, и след започването на изпита външното лице си тръгва. Също така не се допускат придружители и чакащи на територията на училището и в двора.
До 15 мин. след началото на НВО директорите трябва да попълнят справка с броя на явилите и неявилите се.
Друг важен акцент е, че листове за чернова /подпечатани с печата на училището/ ще има само по математика.
Както е известно, за трета година НВО-то ще се проведе по нов формат. Една от промените по български език и литература е, че диктовката е на аудиофайл и вече не се чете от учител на място в стаята. През 2021 г. имаше случай, когато в училище /не на територията на област Благоевград/ пуснаха друга, а не зададената от МОН диктовка. За не се стига до подобни ситуации, училищната комисия трябва да се убеди, че флашките са напълно изчистени и на тях няма нищо друго записано.
„Моля ви да проконтролирате индивидуалните работни места на учениците и бюрата на класните ръководител, така че те да бъдат разчистени от излишните пособия, за да може комисията да работи спокойно”, каза още А. Марянска и продължи с насоки, касаещи задълженията на квесторите, разпределяне на бланките по пликове и предаването на изпитните материали по зали.
Ивайло Златанов коментира, че в РУО се получават много писма от директори за премахване на ученици от системата, които заминавали за еди-къде си. „Това заминаване, отиване… не е достатъчно, за да предприемем действия за корекции в системата. Искам към уведомителните писма, които ни изпращате, да има и удостоверение за преместване, издадено и връчено от вас, за да сме сигурни, че преместването е факт. Няма как постоянно да махаме и да добавяме ученици”, каза началникът на РУО и уточни, че в настоящия период на учебната година се върви към последно отразяване на промени и финализиране на процеса на движение на ученици.
НАЦИОНАЛНО ВЪНШНООЦЕНЯВАНЕ – 7 КЛАС
Председателят на областната комисия по организиране и провеждане на НВО, старши експертът Людмила Цикловска, заяви, че директорите на учебните заведения са отговорни за проверката на абсолютно всичко – от тонер касетите, изправността на размножителната техника, през това дали в залите и санитарните помещения няма помощни материали и средства за преписване, до видеонаблюдението и установяване на пълен обхват на камерите. И не просто да се попълни протокол, че всичко се вижда по стаите, а категорично да се провери дали всяко място, всеки ъгъл, всяка врата, номер на зала… влиза в обхвата на видеонаблюдението.
„Не мисля, че 5 минути преди началото на изпита трябва да ви звъним, за да ви кажем, че някое място не се вижда, и в момент на такова напрежение да си говорим за наместване на камерата“, категорична бе Л. Цикловска.
НВО по български език и литература е на 13 юни, изпитът по чужд език /по желание/ е на 14 юни, а по математика – на 16 юни. Изключително важно е всички седмокласници и родители им да знаят, че има промяна в началния час и вместо в 10 часа тази учебна година националните външни оценявания в 7 клас ще започнат с час по-рано, или в 9 часа. В тази връзка директорите трябва да създадат необходимата организация, така че родителите да са наясно с конкретната дата и час за явяване на ученика на НВО. А иначе самите седмокласници трябва са явят в сградата на училището не по-късно от 30 мин. преди началото на НВО, тоест в 8,30 ч., а квесторите да заемат местата си час по-рано, или в 8 часа.
Старши експертът посочи и че от 22 до 30 май е срокът за подаване на заявления за явяване на изпити за проверка на способностите. Конкретно за Благоевград такива изпити се провеждат само в Националната хуманитарна гимназия и те важат за прием в паралелките с профил „Изкуства” – музика и изобразително изкуство.
Що са касае до самото НВО, изпитът по български език и литература и по математика е с продължителност 60 минути на първата част и 90 мин. на втората, или общо 150 минути. Ученикът не може да излиза от изпитната зала преди приключването на първата част – тоест в рамките на първия един час /60 мин./. Когато изпитната част е 90 мин., е възможно излизане след изтичането на първите 60 мин.
„Ученикът може да напусне залата и сградата не по-рано от първите 60 мин. на първата част, както и по всяко време след това, в случай че е приключил окончателно и е предал надлежно изпитната си работа”, конкретизира Л. Цикловска.
НАЦИОНАЛНО ВЪНШНО ОЦЕНЯВАНЕ – 10 КЛАС
Ще се проведе на същите дати, както външното оценяването в 7 клас. Изпитът по БЕЛ е на 13 юни, по математика на 16 юни, с начален час 11 часа, и ще се проведе общо в 59 училища в областта.
Съответно на 14 юни е НВО-то по чужд език /по желание на ученика/. На 19 юни по график в две сесии е измерването на дигиталните компетентности, което също е по желание на ученика.
Десетокласниците в областта са 2746. От тях едва 205-има са пожелали да проверят знанията си по чужд език, като най-много – 87, ще се явят на НВО по английски език – ниво В1, 57 са за ниво В 1.1…
За т.нар. НВО по информационни технологии подадените заявления са 283.
Малкият брой на изявилите желание да държат две външни оценявания по желание не убягна на началника на РУО и той изчисли, че едва към 10-15% от завършващите първи гимназиален етап искат да положат НВО по информационни технологии и по чужд език.
„Какъв е проблемът учениците в 10 клас да не искат да си проверят знанията, а и нали след двете години ще отидат на държавните зрелостни изпити, където прошка няма! Мисля, че и вие като учители и директори трябва да мотивирате учениците в по-голяма степен. Нали и затова се правят тези кампании”, обърна се към подчинените си Ивайло Златанов.
ДЪРЖАВНИ ЗРЕЛОСТНИ ИЗПИТ – 12 КЛАС
Председателят на областната комисия, старши експертът Анета Стоянова, избра нестандартен подход и преди да започне с разясненията, призова директорите да й задават въпроси. След като никой не взе думата, А. Стоянова попита присъстващите защо има толкова болни учители, което налага областна комисия непрекъснато всеки ден да сменя квестори.
„Не знам от какво толкова се страхуват учителите да участват в държавните зрелостни изпити. Вие имате ли някакво обяснение?”, зададе въпрос председателят, а няколко директори отговориха, че има болни учители.
„Да, има болни, но не са чак толкова много. Имам едно решение. Предлагам ви може би не да изрязвате от инструктажа, но да подчертавате. Инструктажът за ДЗИ наистина е много тежък, защото вътре са включени особеностите за всеки от изпитите. Ако вие съобразите, може преди всеки от изпитите да удебелите, подчертаете и така инструктажът няма да изглежда на учителите квестори толкова дълъг, голям и тежък”, каза А. Стоянова и посъветва директорите да помислят над предложението й.
Тя посочи и че учителите квестори се инструктират по два пъти – един път от директора на училището, в което работят, и втори път там, където са разпределени. „И въпреки това след няколко инструктажа се оказва, че все има нещо неразбрано. Затова много внимавайте как да поднесете инструктажа”, продължи А. Стоянова.
Задължителният ДЗИ по български език и литература от настоящата сесия май-юни е на 19 май /петък/ с начало 08,30 ч.
Втори задължителен държавен зрелостен изпит/задължителен държавен изпит за придобиване на професионална квалификация (в частта му по теория на професията) е на 23 май, също от 8,30 ч. Допълнителните държавни зрелостни изпити по желание на ученика са в периода 26-31 май.
За матурата по БЕЛ са подадени 2775 заявления, като изпитът ще се проведе в 224 изпитни зали на 49 училища Желаещите да се явят на втори ДЗИ са 1566 зрелостници, а 165 искат да положат трета матура – по желание. Впечатление прави, че зрелостниците са повече в сравнение с м.г., а изпитните зали са по-малко, което се дължи на факта, че през 2022 г. матурите се проведоха в условия на пандемия.
А. Стоянова припомни и че до 17 часа в деня преди дадената матура директорите трябва да изпратят в РУО доклади за готовността за провеждане на ДЗИ. Също така обърна внимание и на факта, че зрелостниците ще получат диплома за средно образование само ако се справят успешно и с двете матури. В противен случай ще се сдобият само с удостоверение за завършен втори гимназиален етап.
Председателят на областната комисия отправи и друго предложение – тъй като мобилните устройства на всички /и на дванадесетокласниците, и на квесторите/ се събират, то А. Стоянова даде идея в изпитните зали да има стенни часовници, за да могат зрелостниците да се ориентират и да знаят колко време им остава да работят.
Тя определи като много важна и темата за родителите и пита директорите дали са осигурили присъствие на родители на матурите, при което получи само няколко, при това не много убедителни положителни отговора.
„На мен, честно казано, не ми стана ясно ще присъстват или няма да присъстват родители. Мобилизирайте се по най-бързия начин и осигурете поне един родител, който да присъства на мястото на размножаване на материалите и с ваше съдействие да се осъществи обхождане на определени места, без да се пречи. Трябва да вдъхнем увереност и обществото да види, че нещата се случват принципно и безпристрастно”, каза началникът на РУО и подчерта, че не иска да чува думи като „може”, „не е лошо”, „добре е да се поканят родители”, а задължително да се осигури присъствието на поне един родител, който да наблюдава и бъде съпричастен към самия изпитен процес.
Както е известно, от миналата година зрелостниците, обучаващи се в професионални гимназии, задължително трябва да положат като втори ДЗИ държавен изпит за придобиване степен на професионална квалификация, или казано неофициално – матура по професията, по която са се обучавали.
И тъй като в нормативни документи бе посочено, че в изпитните комисии може да бъдат включени работодатели, то се породиха и интерпретации. В някои професионални гимназии решиха да не канят представители на бизнеса, тъй като не е задължително, и така на практика зрелостниците, явяващи се на защита на дипломни проекти, тестове и теми, бяха изпитвани само от преподаващите им учители.
„Тук също съм категоричен! Задължително е присъствие на представители на работодатели в комисията за оценка работата на учениците. Нали идеята е да приобщаваме работодателите и ако ги дистанцираме още в началото на бъдещата кариера на учениците, то какво да очакваме?”, зададе въпрос началникът на РУО и разпореди на директорите на професионалните гимназии задължително да включат в изпитните комисии по един работодател, а и също да осигурят по един резервен.
Работното съвещание продължи с насоки, касаещи информационната сигурност на предстоящите кампании, и инструкции за приключване на учебната година, свързани с попълването на списък-образец и синхронизирането между НЕИСПУО /Националната електронна информационна система за предучилищно и училищно образование/ и външните доставчици.
На финала Л. Цикловска представи резултатите от проверки, извършени от старши експертите по ОСО /Организация на средното образование/.
Днес /16 май/ по график, изготвен от РУО, директорите ще получат изпитните материали за ДЗИ и НВО – 4 клас.
/struma.bg, сн: архив