„Ще сезираме Конституционния съд, съвместно с колегите от „Възраждане“, относно избора на компанията, от която да закупим атомни реактори AP 1000, които да станат седми и осми в АЕЦ „Козлодуй“. Призоваваме и ПП да се присъединят към нас“. Това заяви Борислав Гуцанов от БСП в парламента.
„Трябва да има прозрачна процедура, по която да се реши от коя компания да закупим новите реактори. Плюс това БСП винаги сме искали да има развитие на ядрените мощности. Не е нормално да имаме всички вече закупени реактори и да не бъдат използвани. Тежестта от закупуването на нови реактори ще са загуба за българските данъкоплатци“, заяви още Гуцанов.
Депутатите решиха: МС да преговаря със САЩ за нова ядрена мощност в АЕЦ „Козлодуй“
Румен Гечев, също от БСП, настоя проектът „Белене“ да бъде завършен и купените по времето на ГЕРБ два реактора да бъдат използвани./бнт