Производители и търговци на грозде откриха пазара в Благоевград и от няколко дни паркингите зад ЗИИУ и при автомивката на Спас Ненов-Петела на изхода от кв. „Струмско“ към затворения Покровнишки мост вече са истински тържища.
„Кампанията стартира с ранните сортове червено – мерло, сира и пино ноар, и белите – мускат отонел, тамянка и сандански мискет. Цената е 1.50 лв. на кг за червените при 23% захарност, а белите очакваме да са на цени 1.60-1.70 лв. за кг“, обясни производителят Генчо Иванов и отбеляза, че увеличението от миналата година е с около 30 ст. Той се занимава с лозарство от 20 г. и масивите му са в района на с. Българчево.
Първото червено грозде на благоевградския пазар е от Санданско-Мелнишкия район. С бяло грозде откриха сезона търговците на второто тържище. Мускат отонел и тамянка от с. Хотово се продаваха вчера за 1.50 лв. на кг.
„Увеличението от миналата година е с 20 ст.”, обясни търговецът Йордан Царев и допълни, че пак от същия район очаква мерло по 1,40 лв. „Захарността на бялото е 22%, берат ми шардоне със същата захарност, а мерлото, което чакам, е с 26%. Изпратиха ми снимки, защото звучи нереално, но от горещините и липсата на дъжд досега захарността тази година е много висока”.
В първите дни търсенето е доста слабо, а очакванията на търговците са, че продажбите няма да са много големи заради инфлацията. „Хората нямат пари вече. Българинът обича да си прави сам виното, ако досега е слагал по 600 кг, сега може би ще намали на 300 кг, но пак ще сложи“, коментира Йордан Царев.

„Тези цени са много високи, няма начин да не паднат“, смята пък бившият военен комендант на Благоевград Калин Грънчаров, който над 50 г. всяка есен си произвежда вино и ракия, да има за близки и приятели. „Поръчал съм и чакам в края на седмицата да ми докарат сорт „Виктория“ от района на Драма и мускат отонел от с. Кулата“, обясни К. Грънчаров и разказа: „Уговорките ми са гръцкото да ми го доставят мляно до дома за 77 ст. за килограм, а другото – на 1.50 лв. Гърците го продават значително по-евтино, защото при тях лозарството се дотира, доколкото разбрах, себестойността на 1 кг е 30 ст., но с транспорта, смилането и печалбата им при мен идва с 47 ст. отгоре. Казаха ми, че това от Кулата е с 24% захарност, но не вярвам да е толкова висока, защото последните дни тук паднаха дъждове и за да задържи зърното захарността, му трябват няколко дни хубаво да се напече. Всяка година слагам по половин тон бяло и толкова червено грозде и засега не смятам да го намалявам. Сега като заредя бидоните, в продължение на 5 до 7 дни всеки ден го бъркам по 4 пъти, докато мине бурната ферментация, и го запечатвам. На 25-ия ден го отточвам, джибрите отиват за ракия, а виното преточвам през няколко дни, за да се утаява 5-6 пъти, като го пускам от високо през медна фуния, става кехлибарено и много вкусно и ароматно. От мускат отонел и виното, и ракията са много ароматни. Чак тогава, след 23 септември, ще сложа червеното. Миналага година правих мерло и каберне в съотношение 60/40 и стана отлично, и смятам пак така да купя. Чистото каберне за моя вкус е много гъсто и тежко вино. Преди години ми казваха, че наше каберне е изнасяно в СССР и на обед и вечеря по 1 чаша всеки ден са давали на подводничарите им, защото е антиканцерогенно. Очаквам цената на червените сортове да падне, няма да се продава над 1.10 лв. за килограм, защото грозде има. Кой се хване – хване, в началото на високите цени“, прогнозира винопроизводителят с опит Калин Грънчаров.
За втора година тържищата за грозде в Благоевград са в покрайнините на града. Миналата година общинската фирма „Паркинги и гаражи“ отказа да подпише с търговците договори за наем в района на открития пазар, където продаваха от години, и в последния момент те бяха принудени да търсят алтернативни варианти за места, удобни да продават стоката си. Това създаде сериозно напрежение, но сега всички са доволни и признават: „Тук ни е по-добре, по-широко е, по-удобно, а вечер затваряш вратите и си тръгваш, няма нужда да нощуваме при стоката“.
Както предни години, навсякъде се предлага смилане на гроздето, а очакванията са пазарът му да продължи 2 месеца./струма бг, сн: архив