26 Август 2019 1 EUR = 1.9558 BGN 1 USD = 1.7647 BGN 1 GBP = 2.1457 BGN
.

02.05.2019 10:34

Коментари 0 / Видяна 305

На Барса почти всичко се получи, на Ливърпул - почти нищо, каталунците гледат към Мадрид след 3:0

Отборът на Барселона спечели категорично като резултат (но не и като игра) с 3:0 срещу Ливърпул в първия динамичен и изстискващ сблъсък от 1/2-финалите в Шампионската лига. Момчетата на Юрген Клоп стресираха каталунците с мощна преса, но "лос кулес" устояха на напора и се възползваха от голяма част от положенията си. Луис Суарес (26) и Лионел Меси (75 и 82) зарадваха с попадения публиката на "Камп Ноу". "Червените" пропуснаха няколко великолепни голови възможности след почивката, като особено фрапиращо беше положението след третия гол на Барса. В 97-ата минута пък Усман Дембеле задмина Салах с още по-голям пропуск. Любопитно е да се погледне към статистиката за владение на топката - едва 48% за Барселона. Реваншът е идният вторник.

Ернесто Валверде заложи на Филипе Коутиньо за сметка на Усман Дембеле. Лионел Меси и Луис Суарес очаквано заеха места в предни позиции. Артуро Видал получи роля в средата на терена вместо Артур. Юрген Клоп се лиши от услугите за стартовите 11 на невъзстановения Роберто Фирмино. Мохамед Салах и Садио Мане трябваше да тормозят защитата на каталунския тим. Джо Гомес се появи в защитния вал на мърсисайдци след дълго отсъствие поради контузия.

Още преди да са изминали и две минути Мохамед Салах създаде сериозно напрежение в наказателното поле на "лос кулес". Египетският стрелец затрудни Жорди Алба и Клеман Лангле, но не се стигна до удар. В третата минута Иван Ракитич беше изведен в наказателното поле, поколеба се дали да шутира и реши да подава, спечелвайки само корнер. В петата Садио Мане падна в наказателното на домакините и поиска дузпа за побутване в гърба. Съдията Бьорн Кайперс прецени, че няма нарушение.

"Червените" започнаха по-активно и нападенията им бяха доста остри. Каталунците видимо изпитваха трудности в покриването на териториите пред Марк-Андре тер Стеген. В 13-тата Жорди Алба се втурна напред отляво и заучено подаде назад за Меси, който беше блокиран. Секунда по-късно Жоел Матип си помогна леко с ръка в наказателното поле, но арбитърът сметна, че тази игра не е равносилна на дузпа.

Последва светкавична контра за гостите от "Анфийлд". Мохамед Салах отново показа страхотна бързина и техника, напредна, потърси вертикално подаване към Мане в наказателното поле - Жерард Пике направи много важен шпагат. Филипе Коутиньо отправи първия точен удар към една от двете врати, шутирайки от 19 метра в ръцете на Алисон.

В 20-ата минута Клоп трябваше да извърши принудителна смяна заради травмата на Наби Кейта. В 23-тата Мане низпъкна с пореден силен рейд отляво, подаде в наказателното поле, но отново не последва удар. В 26-ата "блаугранас" откриха резултата след първия гол на Луис Суарес в тазгодишното издание на Шампионската лига. Артуро Видал намери Коутиньо отляво, той предостави за Алба, а каталунският бек центрира остро в наказателното поле. Луис Суарес се шмугна между бранителите и изпревари Алисон с шпагат, за да промуши топката в мрежата за 1:0.

В 32-ата Меси издърпа Върджил ван Дайк на тъча и майсторски смени фланга на атаката. Алба подаде за включилия се Коутиньо, който обаче се размина с топката. В 35-ата атаката на ливърпулци отново имаше свръхзвукова скорост. Салах изведе Мане зад защитата, а африканецът изпусна сам срещу вратаря, шутирайки над гредата.

В 38-ата удар на Салах беше блокиран, а секунди по-късно Джеймс Милнър изстреля топката от 25 метра - покрай гредата. В края на полувремето Коутиньо имаше претенции в наказателното поле на съперника. Повторенията показаха, че Матип не играе с топката, но и не извършва нарушение. Като цяло двата тима изиграха много интензивна първа част, като прийомите на мърсисайдци за светкавични атаки се получаваха до последната фаза.

В 47-ата Салах задържа топката в наказателното поле, тя стигна до свободния Милнър, който стреля от десет метра по диагонала - Тер Стеген плонжира и изби в корнер. В началото на втората част английският тим пресираше здраво в половината на Барселона и каталунците се задъхваха в опитите да изнесат топката.

В 53-тата Салах изстреля кълбото по превъзходен начин от 20 метра. Тер Стеген обаче показа страхотни умения, плонжира точно до гредата и изби прецизния удар. В 59-ата Ливърпул изгради нова великолепна атака. Вайналдум пропусна топката и я предостави на Милнър, който стреля от 16 метра. Тер Стеген беше заел много точна позиция и успя да улови.

В 60-ата Ернесто Валверде направи дефанзивна смяна: извади Коутиньо и пусна Нелсон Семедо. Сержи Роберто се премести в средата на терена. В 63-тата Меси изведе прекрасно Артуро Видал, който имаше отлични предпоставки за шут, но потърси подаване, което беше пресечено. В 68-ата Меси изведе Суарес с високо подаване, уругваецът овладя на гърди, но в наказателното поле не се справи със съпротивата на Матип.

В 75-ата Барса се възползва от една от малкото си възможности, за да реализира второ попадение. Меси подаде към Сержи Роберо, той към Луис Суарес, а "деветката" насочи с коляно към напречната греда. Лео имаше късмета топката да отиде към него, аржентинецът овладя на гърди, стигна почти до голлинията, където насочи за 2:0.

Голът вдъхнови домакините и посмути Ливърпул. В 79-ата минута в игра за гостите се появи Фирмино. В 82-ата Меси си изработи нарушение на около 29 метра от голлинията на Алисон. Ла Пулга реализира превъзходен гол от прекия свободен удар, насочвайки силно и много точно около дясната сглобка на вратата на бразилския вратар - 3:0. Това беше юбилейно попадение номер 600 за Лео за каталунския тим и неговият гол от най-далечно разстояние.

Почти веднага след изпълнението на център “червените” имаха отлични два шанса за попадения. Публиката на “Камп Ноу” не повярва как топката на влезе в мрежата. Първоначалното вратарят беше преодолян и Жерард Пике изби от голлинията, а след това Салах незнайно как не реализира от чиста позизия, нацелвайки греда.

В 91-вата Тер Стеген напусна пределите на вратата си и се наложи Семедо да чисти пред голлинията. В 92-рата гостите се бяха пренесли в половината на Барса и това позволи каталунците да организират вихрена контра трима срещу един. Меси подаде към Луис Суарес вляво, който не успя да намери продължение в опит да асистира, спечелвайки само корнер.

В последния дъх на двубоя Клоп нареди почти всички да влязат в наказателното поле на Барса, за да скачат при ъглов удар. "Лос кулес" се възползваха и организираха кинжална контра в седмата добавена минута на двубоя. Дембеле подаде към Меси, той му върна топката около дузпата и тогава френският бързак изуми с непохватен удар от брилянтна позиция. Нямаше време за повече и крайният резултат остана 3:0.

Барселона успя да вземе убедителна преднина преди реванша на "Анфийлд". Каталунците направиха голяма крачка към финала, който тази година е на "Wanda Metropolitano" в Мадрид.