12.07.2018 07:52

Коментари 0 / Видяна 383

Хърватия на исторически финал на Световно първенство по футбол

"Шахматистите" с нови 120 минути игра и обрат срещу Англия

Златното поколение на Хърватия постигна исторически успех и се класира за първи път на финал на Световно първенство по футбол, след като победи с 2:1 Англия на "Лужники". За трети пореден мач на балканците се наложи да играят продължения, но този път не се стигна до дузпи. Англичаните започнаха вихрено двубоя и поведоха още в петата минута след гол от пряк свободен удар на Киърън Трипиър. До почивката „трите лъва“ държаха мача под контрол. Хърватия обаче излезе променена през второто полувреме и заслужено стигна до изравнителен гол, реализиран от Иван Перишич (68'). В продълженията "шахматистите" стигнаха до пълен обрат, след като в 109-ата минута Марио Манджукич отбеляза победното попадение.

Срещата започна по мечтан начин за младия английски отбор, след като още в петата минута те поведоха след перфектно изпълнен пряк свободен удар от Трипиър от около 25 метра. И след попадението Англия продължи да действа по-активно. В 14-ата минута Хари Магуайър бе изпуснат от Вида и засече с глава поредното центриране от корнер, но ударът му премина встрани от вратата. В 22-рата минута Стринич направи огромна грешка, подарявайки топката на Стърлинг пред наказателното поле на Хърватия. Крилото веднага намери Кейн, който излезе очи в очи със Субашич, но бе в положение на засада, която бе маркирана своевременно. Островитяните започнаха да действат на контраатака, като бързите Лингард и Стърлинг затрудняваха бранителите на балканския тим. В 30-ата минута Хари Кейн бе изведен зад гърба на Ловрен и стреля отблизо, но Субашич спаси. Кейн опита добавка, след която нацели гредата. В този момент страничният рефер вдигна флага си за засада, която бе изключително спорна.

Второто полувреме започна с повече владеене на топката от страна на Хърватия, но това не носеше опасности пред Пикфорд. В 58-ата минута Трипър центрира по перфектен начин от въздуха, топката отиваше към Кейн, който бе на път да засече с глава, но Ловрен с последния момент изчисти.

В 66-тата минути хърватите стигнаха до може би най-чистото си положение от началото на двубоя. Джон Стоунс не успя да изчисти добре едно центриране и топката стигна до Перишич, който стреля силно от 20-ина метра, но Кайл Уокър блокира самопожертвувателно.

Две минути след това натискът даде резултат и Хърватия изравни. Върсалко центрира отдясно, а Перишич излезе зад гърба на Трипиър и засече с крак, изпреварвайки Уокър, който се опита да изчисти с глава. Бранителите на Англия претендираха за високо вдигнат крак и нарушение. Такова обаче не бе отсъдено.

В 72-рата минути хърватите можеха да постигнат пълен обрат. Недоразумение между Пикфорд и Стоунс даде шанс на Перишич да стреля, но топката срещна дясната греда.

В 83-ата минута Манджукич пропусна добра възможност. Модрич го намери в наказателното поле. Нападателят овладя на гърди, но ударът у бе избит от Пикфорд.

Така в трети пореден мач Хърватия стигна до продължения.

В 99-ата минута англичаните за пореден път изпълниха специалитета си. Трипиър центрира добре от корнер, Стоунс засече с глава, насочвайки топката към далечния ъгъл, но там Върсалко изчисти от голлинията.

В добавеното време на първото продължение Перишич центрира остро отляво. Манджукич изпревари Стоунс и Магуайър и засече от няколко метра, но Пикфорд излезе напред и изби с крак.

Хърватия започна по-добре второто продължение. В 108-ата отбраната балканците изненадаха Англия от корнер. Модрич изпълни по земя към Брозович, но последният стреля много неточно от добра позиция. Минута след това обаче хърватите стигнаха до пълен обрат. Уокър изчисти поредно центриране, но Перишич се пребори за високата топка с Трипиър и я върна в наказателното поле, където Манджукич изскочи зад гърба на отбраната си стреля с левия крак покрай Пикфорд – 2:1.

В 117-ата минута Англия остана с човек по-малко, тъй като Трипиър получи контузия, а Саутгейт бе направил вече и четирите си смени.

С намален състав англичаните опитаха, но не успяха да наложат натиск, а Крамарич пропусна добра възможност да вкара трети гол за Хърватия.

Така Хърватия ще излезе във финала на Мондиал 2018 срещу Франция, докато англичаните, които днес завършиха двубоя с едва един точен удар, ще спорят за третото място с тима на Белгия, от който загубиха с 0:1 в груповата фаза.