.

11.07.2018 07:52

Коментари 0 / Видяна 202

Франция е първият финалист на Световното по футбол

Отборът на Франция е първия финалист на Световното първенство по футбол в Русия, след като се справи много трудно с Белгия с 1:0. Самюел Юмтити вкара с глава в 51-вата минута на стадиона в Санкт Петербург. Така в неделя шампионите от 1998 г. ще спорят за трофея за трети път в историята си, а съперник ще им бъде Англия или Хърватия, които ще определят втория финалист днес.

Първата чиста ситуация дойде в 15-ата минута, когато Азар се оказа зад отбраната на франция, но ударът му по диагонала излезе в аут. 4 минути по-късно отново Азар стреля към вратата, но Рафаел Варан подложи глава и изби над гредата. В 22-ата вратарят на франция Юго Лорис демонстрира класа след коварен изстрел на Тоби Алдервейрелд в десния му ъгъл.

Последваха силни минути за момчетата на Дидие Дешан.

В 31-вата минута Оливие Жиру успя да изпревари всички и да засече центриране, но топката излезе в аут. 3 минути по-късно отново Жиру не успя да нанесе добър удар, след като пред него беше само Куртоа. 5 минути преди края на полувремето дойде и първата 100-процентова възможност за „петлите“, след като Бенжамен Павар излезе сам срещу Куртоа и стреля в далечния му ъгъл, но стражът протегна крак и отрази.

Втората част започна с положение пред Лукаку, който с глава обаче не уцели вратата от няколко метра. Французите отговориха с шанс пред Жиру в 51-вата минута, като изстрелът му беше избит в корнер. При последвалото центриране Юмтити изпревари Фелайни и насочи кълбото в мрежата за 1:0.

В 56-ата Жиру беше на крачка от гол за 2:0, след като Мбапе го изведе зад отбраната, но в последния момент ударът му беше блокиран от Муса Дембеле.

Френският тим вече се беше прибрал в зоната пред и в наказателното си поле и отбиваше центриранията на противника. При поредното такова в 65-ата минута Фелайни за малко да изравни с глава.

Атаките на "червените дяволи" ставаха все по-масирани, но французите се справяха. В 80-ата минута обаче Жиру като че ли фаулира Азар точно пред наказателното поле, но реферът Андреас Куня прецени, че това е симулация на футболиста на Челси.

Центриранията пред Лорис не секваха, но Лукаку не беше убедителен като в предишните мачове. В 89-ата Де Бройне направи изключително подаване към него, но нападателят пак разочарова.

Съдията даде 6-минутно продължение, а французите успяха да изкарат почти три от тях пред полето на съперника. Мбапе беше активен, а Толисо пропусна да вкара за 2:0.

Така Франция си заслужи участието на финала на Мондиала, а Белгия ще трябва да се бори за бронзовите медали.