.

19.01.2018 09:13

Коментари 0 / Видяна 433

Григор е на 1/8-финал в Мелбърн

Григор Димитров се класира на 1/8-финал на Откритото първенство на Австралия по тенис, след като надигра Андрей Рубльов с 6-3, 4-6, 6-4, 6-4. За бългрина това бе своеобразен реванш за изненадващото поражение във втори кръг на US Open миналата година, а днешната победа на Григор е №19 за него в турнира, което значи, че той става българинът с най-много победи в надпреварата, изпреварвайки постижението на Мануела Малеева (18).

Руснакът не изневери на стила си и започна с мощни форхенди да бомбардира бекхенда на Григор от самото начало. Това му донесе три точки за пробив още в първия гейм. Димитров отрази първите две, но на третата се провали. Рубльов дръпна 2-0, но първата ни ракета успя да върне пробива в четвъртия гейм за 2-2. Постепенно Григор се нагоди към агресивните форхенди на опонента си и почна много добре да се защитава със слайс бекхенд, а после да контраатакува. В осмия гейм българинът направи втори пробив и това бе достатъчно за крайния успех в първия сет - 6-3.

Вторият сет започна по същия начин като първия, само че с разменени роли. Григор дръпна с 2-0. В осмия гейм обаче българинът изостана с 30-40 на свой сервис. Шампионът от Лондон стигна до равенство, след което спаси нов брейкбол с идеално насочен първи сервис. Частта мина още няколко пъти през 40-40, преди българинът да се изправи пред нова опасност и да изкара бекхенд – 4-4. При 4-5 Григор започна с две двойни грешки, след което с три точки без да влиза в разиграване поведе 40-30. Накрая обаче трябваше да спасява сетбол, но бе неточен от форхенд – 4-6.

В шестия гейм на третия сет световният №3 изостана 30-40 и бе пробит – 2-4. Това обаче се оказа последния гейм за Рубльов в тази част. Григор проби на два пъти сервиса на руснака за крайния успех в сета - 6-4.

Четвъртия сет започна с проблемни сервис-геймове за Рубльов, но руснакът успя да удържи първите си три подавания за - 3-2. Веднага след това ситуацията стана критична за Григор, който навакса от 15-40 с две излизания на мрежата. Българинът отрази нова опасност на втори сервис, преди да сложи точка на спора – 3-3. В седмия гейм защитните сечени бекхенди на българина при 30-40 доведоха до непредизвикана грешка на съперника му – 4-3. Димитров затвърди – 5-3, а при 5-4 подаваше за победата и я постигна, след като заличи брейкбол.

Следващият съперник на Димитров ще бъде определен от срещата Ник Кирьос – Джо-Вилфрид Цонга.