.

20.11.2017 07:43

Коментари 0 / Видяна 406

Григор Димитров превзе Лондон, вече е №3 в света

Фантастичен Григор Димитров спечели най-голямата титла в кариерата си, след като на финала на най-престижния ATP турнир Nitto ATP Finals надигра Давид Гофен със 7-5 4-6 6-3. Така българинът завърши без загуба в надпреварата и сложи край на сезон 2017, в който взе титлите в Бризбън и София, завоюва дебютен Мастърс трофей в Синсинати и покори финалите в Лондон. Първата ракета на България приключва кампанията и достигайки нови висини – от днес той е №3 в световната ранглиста.

За разлика от мача в групите срещу Гофен, в който българинът се наложи с категоричното 6-0, 6-2 само за 1 час игра, вчера двамата изиграха най-дългия финал откакто турнирът се играе във формат 2 от 3 – 2 часа и 30 минути. Мачът бе с 11 минути по-дълъг от срещата между Федерер и Цонга от 2011 година.

Гофен стартира изненадващо, започвайки да играе на форхенда на Димитров и успя да го пробие още в първия гейм на мача. Димитров бързо се мобилизира и осъществи моментален рибрейк, но нервите си казаха думата и белгиецът го проби за втори път в третия гейм - 1-2. При 1-3 гейма Григор взе първо подаване и остави преднината на Гофен крехка. В осмия гейм първата ни ракета успя да върне пробива и изравни за 4-4. Гофен заигра прибързано, докато българинът заложи на добрата защита и търпението. Димитров си гарантира поне тайбрек за 6-5, а после изпусна четири сетбола в 10-минутен гейм, но от пети опит се справи -7-5.

Вторият сет започна много по-различно и за двамата, които вече бяха много по-солидни, когато вкарват топката в игра. Първи пред точка за пробив се изправи Гофен, който в шестия гейм изостана 30-40, но стигна до дюс, а след това и изравни – 3-3. В следващата част белгиецът поведе 40-15 от посрещане, като на първата точка за пробив изстреля неспасяем форхенд уинър по диагонала. Белгиецът затвърди за 5-3, а при 5-4 завърши със сервис гейм на нула – 6-4.

Третия сет започна с напрегнат сервис гейм за Димитров, в който спаси четири брейкбола, но съумя да се справи. В т вторият гейм българинът също стигна до точка за пробив, но я пропусна и Гофен изравни. В шестия гейм Григор притисна опонента си и успя да пробие подаването му - 4-2. Първата ни ракета затвърди за 5-2. Нервите си казах а думата в следващия гейм. Българинът дръпна с 40-0 от посрещане и се изправи пред три шампионски точки, Гофен обаче успя стигна до 40-40 след три хубави сервиса. Григор отново поведе, но не успя да се възползва и от четвъртата шампионска точка и в крайна сметка белгиецът си взе подаването за 5-3. Вече на свой сервис Димитров нямаше големи затруднения и спечели титлата.