.

13.10.2017 12:41

Коментари 0 / Видяна 231

Голям мач, но нова загуба за Григор от Надал

Григор Димитров отново игра равностойно с Рафаел Надал, както беше и в предишните им два мача през сезона, но световният №1 записа трета победа над българина през 2017 г. – 6-4 6-7(4) 6-3, която го класира на полуфиналите на Мастърса в Шанхай. Водещият ни тенисист изигра поредния си голям мач тази година, но не успя да се пребори за успеха. Разликата бе в 4-5 ключови точки, които Надал успя да спечели.

Григор достигна до брейкбол още във втория гейм. Първата ни ракета поведе 30-40, но Рафа пласира неспасяем ас. Матадора взе предимство, а на геймбола показа прекрасна защита и изравни.

В деветия гейм Григор бе притиснат до стената, но се справи със скрит сетбол при 30-40. Надал обаче не се отказа и завърши едно от най-зрелищните разигравания от началото с марков форхенд уинър, а после с още един изкопчи безценния за него пробив. Българинът опита да се задържи в сета, но при 30-30 Матадора прати бекхенд по правата на линията, след което приключи частта със силен сервис и ретур в аут на Димитров.

На старта на втория сет двамата си размениха по два бързи гейма, след което на Григор му се наложи да отразява брейкбол в петия. При 30-30 Димитров не усети идеалния момент да атакува и тръгна към мрежата, но трябваше да играе много трудно воле и сбърка – 30-40. После обаче се справи на брейкбола, а с ас стигна до точка за приключване на гейма и я реализира.

Заредиха се нови безпроблемни геймове за сервиращите до 5-5, след което Надал отново натисна педала. След грешка от бекхенд и двойна Григор изостана с 15-30, но много бързо обърна нещата в своя полза и си осигури поне тайбрек.

Закономерно се стигна до дълъг гейм, в който Рафа взе ранен минипробив и поведе с 3-0. Димитров взе следващите си две точки и достигна до 2-3 с ас, а двамата смениха полетата при 2-4.

Матадора прати форхенд по обратния диагонал н мрежата и Григор навакса изоставането си и обърна до 5-4 със страхотен форхенд уинър, а нова грешка на световния №1 му даде два сетбола и нашият успя още от първия.

След точно два часа игра Надал приключи подаването си с добър сервис и ретур в аут, за да поведе с 2-1 в решителния сет, а в четвъртия гейм с остър бекхенд уинър Надал изравни за 40-40. С перфектно сервиране обаче Григор не му позволи да стигне до брейкбол.

В следващия гейм Матадора поведе с 40-0, но българина успя да изравни, а след това с атака на мрежата достигна първи брейкбол в сета. Надал впрегна цялата си енергия, за да неутрализира опасността, а след това с два качествени сервиса удържа.

Изпуснатият шанс за брейк разконцентрира българина и той започна следващия гейм с двойна грешка. Последва и непредизвикана грешка и испанецът поведе с 0-30. Григор успя да обърне развоя с хубави сервиси, но при 40-30 за него допусна втора двойна грешка. След това пресили форхенд и подари възможност на Надал да пробие. С нова грешка от форхенд българинът предаде гейма си.

Надал затвърди за 5-2, а до края съперниците си размениха по още един гейм, което означаваше полуфинал за световния №1, за когото предстои сблъсък с Марин Чилич.