.

16.07.2017 18:43

Коментари 0 / Видяна 416

Федерер се качи на трона на Уимбълдън за рекорден осми път

Роджър Федерер спечели историческа осма титла на “Уимбълдън”. 35-годишният швейцарец отнесе на финала Марин Чилич с 6:3, 6:1, 6:4. Маестрото тотално доминираше и стигна до рекордна 19-а титла от Големия шлем. Той триумфира в Лондон без да загуби сет, като стана вторият тенисист, постигал това, след Бьорн Борг (1976 г.).

Откриващият сет се разви разочароващо за Чилич, който сам се лиши от най-силото си оръжие – началния удар. Дебютантът на финал на Уимъбълдън успя да вкара едва 49% от първите си сервиси, при положение че поддържаше 62% по време на турнира досега. Хърватинът имаше силите да затрудни Федерер, но за тази цел се нуждаеше от задължитилно спечелване на първия сет, в който обаче световният №6 просто не игра достатъчно добре. Най-доброто, до което Чилич успя да стигне, бе един пропуснат брейкбол при 2-1 гейма в негова полза. Нататък обаче, хърватинът не само даваше твърде много шансове на Федерер да играе на втория му сервис, но и не се движеше достатъчно по корта, което му костваше 10 непредизвикани грешки в първите 9 гейма на финала. Това логично доведе до два пробива на сервиса му за 6-3.

Хърватинът не скри гнева си и от начина, по който предаде сета и гневно удари ракетата си в стола за почивка. Федерер пък нямаше намерение да дава на съперника си нито глътка въздух и откри втората част с гейм на нула. Чилич продължаваше да върши крайно недостатъчно работа с краката и резултатът бързо набъбна до 3-0 в полза на швейцареца. На почивката Чилич се отпусна в стола си и се опита да прикрие лицето си с кърпа, но си личеше, че от очите му се стичаха сълзи. Физиотерапевтът и супервайзорът на турнира веднага отидоха да проверят състоянието на хърватина, който обаче не поиска медицински таймаут. Той се върна на корта и откри сметката си за 1-3 гейма, но Федерер продължи да има тотален контрол и след само 62 минути на корта вече водеше с 6-3 6-1.

Чилич пък този път взе медицински таймаут и се оказа, че травмата е в лявото му стъпало. Хърватинът показа признаци на пробуждане в началото на третата част, когато се бори здраво, за да не допусне ранен пробив и отрази брейкбол, за да поведе с 2-1. От другата страна на мрежата обаче, Федерер вече бе набрал сериозна скорост и повечето сервис геймове на швейцареца завършваха за по-малко от 2 минути. Чилич се огъна под напрежението при 3-3, когато серия от непредизвикани грешки подариха пробива на Роджър, а той го затвърди на 15 за 5-3. Чилич намали за 4-5, но едва ли някой в този момент се е съмнявал, че Федерер ще спечели следващото си подаване и швейцарецът не разочарова – 6-3 6-1 6-4 и Роджър вдигна титлата от Уимбълдън без да загуби сет.