Преодоляването на проблемите при въвеждането на новия модел за определяне размера на такса „битови отпадъци“ изисква обединяване на капацитета на общините, категорични са кметовете от Сдружението на Югозападните общини

ТОП НОВИНИ

Кметът на община Благоевград, Методи Байкушев и председателят на Общински съвет – Радослав Тасков, участваха в работна среща, провела се в зала 5 на Общината, на която стана ясно, че Югозападните общини обединяват сили за решаване на задачата „ТБО“

Преодоляването на проблемите при въвеждането на новия модел за определяне размера на такса „битови отпадъци“ изисква обединяване на капацитета на общините, заявиха категорично кметовете от Сдружението на Югозападните общини, които проведоха работна среща в Благоевград.
Инициативата е провокирана от множеството нерешими въпроси, пред които се изправят общините при подготовката на новите план-сметки за чистота и местните наредби за ТБО. Кметовете обърнаха внимание, че е нужно всички участници в процеса на управление на отпадъците да поемат своя дял от ангажимента към обществото.


Общините от региона нямат съмнение, че новият модел за определяне на ТБО ще доведе до сериозно увеличение в размера на таксата, но те са убедени, че цялостно преразглеждане на всички процеси в управлението на отпадъците е крайно наложително за постигане на баланс, защото и в момента всички общини дофинансират средствата за чистота. Въпреки високия процент събираемост на местните данъци и такси, това е ясна индикация, че логиката на досегашните разчети не е съобразена с реалните разходи.
Във всички общини са формирани екипи от еколози, юристи, финансисти и общински съветници, които проиграват различни варианти, според спецификата на населените места. Процесът е сложен и допълнително утежнен от липсата на ясен алгоритъм в подхода и на коректни данни за ползвателите на имотите, за заетите лица в предприятията, за обема на генерирани отпадъци и др.


В същото време има пълно разбиране, че преминаването към новата база за определяне на ТБО може да бъде гаранция за повече справедливост по отношение на начисляването и по-добро качество на услугите по поддържане на чистотата в обществените пространства.

Представителите на повече от 20 общини – кметове, експерти, общински съветници и председатели на общински съвети подчертаха, че въвеждането на модела „замърсителят плаща“ при определянето на таксата „битови отпадъци“ е трудна задача за всяка община поотделно и затова е необходимо обединяване на усилията и капацитета.
Те подчертаха, че процесът е немислим без подкрепата на държавните институции и на всички ангажирани страни.

Според кметовете от Югозапада ясно се очертават 2 групи проблеми. Първата обхваща въпроси от техническо, нормативно и организационно естество. Втората група проблеми са комуникационни и са свързани с това, че липсва каквато и да било информация за гражданите; малко са хората, които знаят какво трябва да се случи, още по-малко са тези, които разбират същността на предстоящата трансформация в сферата на управлението на отпадъците.

И двете групи проблеми изискват активното участие на държавата и оторизираните от нея структури, но докато те се дистанцират от процеса, общините остават сами в усилията си да се справят с постигането на съответствие с европейските изисквания за управление на отпадъците, както и да обяснят на гражданите, че предстоящите промени ще засегнат всеки от тях.

Хората трябва да знаят истината. Ако не го кажем и не го направим навреме, всичко останало ще бъде безполезно, категорични бяха участниците в работната среща на общините от СЮЗО, която се проведе на 1.08.2024 г. в Благоевград.

Подробно по темата за реформата в управлението на отпадъците – четете на сайта на НСОРБ.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *