Статуята от Хераклея Синтика вече е в музея в Петрич! Нови детайли разкриват интересни факти, един от които е, че това не е Хермес(СНИМКИ)

КУЛТУРА и ТРАДИЦИИ ПЕТРИЧ РЕГИОН

Близо шест часа продължиха дейностите по опаковането и изваждането на мраморната статуя, открита в Античен град Хераклея Синтика.

С помощта на специализирана техника и придружена от полицейски кордон статуята беше пренесена в Исторически музей – Петрич, където предстои да бъдат извършени дейности по нейната реставрация.

Изваждането на статуята от Големият канал на Хераклея Синтика отговори на един от най-важните въпроси – Хермес ли е бил скрит от древните хераклейци? 

Оказва се, че това най-вероятно не е той, а може би владетел, но кой точно – предстои да бъде проучено тепърва. Другата голяма новина от днес е, че най-вероятно статуята не е от II век, а е около 200 години по-ранна.

Пред журналисти ръководителят на проучванията в античен град Хераклея Синтика проф. Людмил Вагалински коментира, че най-трудното вече е минало.

„Успяхме да повдигнем мраморната статуя с механизми, без да я нараним. Да я опаковаме, да я извадим, да я вкараме преди това в специален сандък, направен от местни специалисти. Един много добър отбор от археолози, общината, много добри специалисти в Петрич, от общината също. Много силен отбор стана и съм много доволен. Натоварена е, пристигна в музея в Петрич. Оставяме си я тук, след което реставраторът пристига утре. С него трябва да огледаме статуята. Едва другата седмица с колегите-специалисти от София ще се опитаме да я изправим. Най-добре ще е това да е на мястото, на което ще бъде, за да може живот и здраве, реставраторът около нея да се труди – да я почисти, консервира, провери и да радва всички, защото е изключителна статуя“, каза още той.

Проф. Вагалински съобщи и още няколко важни новини, а именно:

„Гледайки само гърба на статуята имах предположение, че най-вероятно това е Хермес. Но сега, когато го гледахме отпред и вече се вижда цялото лице, и прическата, мога да каже, че най-вероятно статуята може да не е от II век, а около 200 години по-ранна, тоест около Новата ера, което съвсем така ме изненада. Образът може да е на владетел или на някакъв много важен човек. То е такава хероизирана голота, божествена голота. Има такива около Новата ера и малко преди това и аз трябва да се опитам, а ми трябва време за това, защото това са библиотеки, четене и много търсене, да видя кой вероятно е този човек. Като го гледам от всички страни, има сравнително, макар и идеализирани, много индивидуални черти“.

Проф. Вагалински отказа да прави прогнози чия е статуята, но загатна, че образът му е познат.

„Искам да съм сигурен, нека не прибързваме. Важното е, че има нови изненади. Лявата ръка я няма, счупена е в древността. Това е „малкият Дявол“. Важното е, че и лицето му, и главата му и почти нослето му е доста запазено и виждаш изражението му, което е изключително. Много малко са такива примери на толкова хубава ранна статуя, прекрасна е“, завърши ръководителят на проучванията в античен град Хераклея Синтика.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *