Проверяват сигнал за дете със заболяването и в училище в Разлог
Второкласник от Средно училище с изучаване на чужди езици в Благоевград е диагностициран с коклюш, пише Struma. com. Детето е изолирано, както и съучениците му, конкактували с него. РЗИ е направило предписание до училището.
Контактните ученици няма да бъдат върнати у дома, ще продължават да посещават училище, защото при коклюша не се предвижда карантиниране така както беше при ковид пандемията, но децата ще бъдат наблюдавани стриктно от медицински лица в рамките на 2 седмици. Според наредбите – болните от коклюш не подлежат на задължителна карантина, а на самоизолация до оздравяване.
Вчера в РУО е постъпил сигнал за дете с коклюш в училище в Разлог, но от РЗИ нямат попадена информация, днес случаят се проверява.
Припомняме, че коклюшът е новата заплаха за децата. Болните се увеличават. Над 280 са потвърдените случаи в центъра по заразни и паразитни болести. В София – само за седмица са 75. Заразата достига и до все повече училища.
До момента случаи на коклюш са регистрирани в 45 училища в страната в общо 56 паралелки, сочат данните на здравното министерство. На този етап специални мерки в тях и в детските градини и ясли не се предвиждат.
От началото на годината до момента в област Благоевград са регистрирани 7 случая на коклюш при деца, които вече са излекувани.
Обикновено симптомите се появяват 7 до 10 дни след заразяването, но това може да стане и след 21 дни:
Първоначално симптомите наподобяват обикновена настинка (кихане, течащ нос, слабо повишена температура и лека кашлица). В рамките на две седмици кашлицата се изостря и се характеризира с многобройни краткотрайни изкашляния, последвани от специфичен инспираторен звук – реприз. Пристъпите често водят до изхрачване на прозрачна течност, последвано от повръщане. В началото симптомите настъпват нощем, после се увеличават през деня и могат да продължат до един или два месеца.
При малки бебета е възможно да не се стигне то типичния реприз, а пристъпите на кашлица могат да бъдат последвани от кратки периоди на спиране на дишането. След тази фаза пристъпите стават по-редки и с отслабен интензитет, а състоянието на детето постепенно се подобрява (което може да отнеме до три месеца).
При юноши, възрастни и деца, които са частично имунизирани, заболяването преминава по-леко и с разлика в симптомите. При тези групи и при много малки бебета диагностицирането на болестта е по-трудно.
/сн: архив