Драмата „Опенхаймер“ спечели седем награди „Оскар“

КУЛТУРА и ТРАДИЦИИ ЛЮБОПИТНО

Драмата за създателя на атомната бомба „Опенхаймер“ на режисьора Кристофър Нолан спечели седем награди „Оскар“, включително и водещата за най-добър филм, съобщиха световните осведомителни агенции.

Останалите категории, в които „Опенхаймер“ се наложи на наградите „Оскар“, са за най-добър режисьор – Кристофър Нолан, най-добър актьор – Килиън Мърфи, актьор в поддържаща роля – Робърт Дауни Младши, оригинална музика, операторско майсторство, монтаж.

„Опенхаймер“ триумфира и на наградите БАФТА

Тричасова историческа драма за науката и политиката „Опенхаймер“ се превърна в неочакван касов хит през лятото и събра почти 100 милиона щатски долара приходи в киносалоните, като получи и отлична оценка от критиката.

Съперници на „Опенхаймер“ в категорията за най-добър филм бяха „Барби“, „Американска литература“, „Анатомия на едно падане“, „Заседналите“ (The Holdovers), „Убийците на цветната луна“, „Маестро“, „Минали животи“, „Клети създания“ и „Зона на интерес“.

Това е първата продукция на Кристофър Нолан с награда „Оскар“ за най-добър филм. Той преди това е печелил признание с трилогията „Батман в началото“,  „Черният рицар“, „Черният рицар: Възраждане“, „Престиж“, „Генезис“, „Мементо“ и други филми. Това е и първата му награда „Оскар“ за най-добър режисьор.

Приемайки златната си статуетка, Нолан отбеляза, че филмовият бизнес е на един век и продължава да се развива.

Наградата за най-добра актриса получи Ема Стоун за ролята в „Клети създания“, а за най добра актриса в поддържаща роля –  Давайн Джой Рандолф от „Заседналите“.

Наградата за най-добър международен филм спечели драмата за Холокоста „Зона на интерес“ на режисьора Джонатан Глейзър от Великобритания, а за най-добър документален филм – „20 дни в Мариупол“ за войната в Украйна. 

„Момчено и чаплата“ спечели наградата „Оскар“ за най-добър анимационен филм.

Съперникът на „Опенхаймер“ по зрителски интерес „Барби“ спечели само една награда „Оскар“ – за оригиналната песен на Били Айлиш и брат й Финиъс О’Конъл. 

Наградата за най-добър оригинален сценарий получи „Анатомия на едно падане“, а за адаптиран сценарий – „Американска литература“.

Водещ на 96-ата церемония за наградите „Оскар“ в театър „Долби“ в Лос Анджелис беше Джими Кимъл.

/новини бг

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *