ТОЛ такса ще се събира и за второкласните пътища

България ПОЛИТИКА

Новите ставки за шофьорите на леки и товарни автомобили ще влязат поетапно, като началото ще бъде в разгара на лятото. От регионалното министерство планират винетките да поевтинеят с 10% от следващата година. А от 1 юли за второкласните пътища, подобно на магистралите и първокласните, вече ще се плащат тол такси.

От винетки у нас се събират две трети от сумите, необходими за поддръжка на пътищата и само една трета са от тол такси за тежкотоварните автомобили. В европейските страни тенденцията е точно обратната. Според регионалния министър пътищата у нас се повреждат най-много тирове.Затова е необходима промяна.

„Предлагаме нова тарифа, чрез която вече ще се заплащат и второкласните пътища в България и ще се направи актуализация на всички цени, които имахме до момента и на магистралите и на първокласните пътища“, заяви Гроздан Караджов, министър на регионалното развитие и благоустройството.

Караджов определи като незначително поскъпването. Според превозвачите обаче увеличението ще е близо 3 пъти.

Очакванията на регионалното министерство са новите тарифи да влязат в сила от 1 юли. Така ще бъдат събрани над 2,5 милиарда лева за подобряване на пътната мрежа у нас. Браншовите организации на превозвачите обаче се обявиха категорично срещу новите тарифи и заплашиха с протести.

„Ние подозирахме, че нещо се готви, но никой от нас не си е и помислял, че може в условия на военен конфликт, в условия на криза, държавата да увеличава трикратно цените на ТОЛ системата за нас. Това е безумие“, заяви Йордан Арабаджиев от Съюза на международните превозвачи.

Венелин Илиев е международен шофьор на тежкотоварен камион. Превозва строителни материали между Румъния и България. Пътува по главни и по второстепенни пътища.

„Нямаме инфраструктура. Има второстепенни пътища, където просто не може да се мине даже. Не знам въз основа на какво ще сложиш тол такса, при положение че и камион не може да мине оттам“, заяви Венелин Илиев.

Според министър Караджов предлаганите промени, които отдавна е трябвало да бъдат въведени, са по ценови модел, изработен от Световната банка и са съгласувани с ЕК. Престои общественото им обсъждане./БНТ, сн: архив

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *