Йордан Андонов: МК „ВМРО – БНД (БЪЛГАРСКИ ГЛАСЪ) “ е гарант за по-доброто бъдеще на Благоевград

БЪЛГАРИЯ ИЗБИРА ТОП НОВИНИ

Част от листата с кандидати за общински съветници на МК „ВМРО – БНД (БЪЛГАРСКИ ГЛАСЪ) “ е ЙОРДАН АНДОНОВ. 

МАГИСТЪР по Английски език и литература. 
МАГИСТЪР по Дефектология. 
МЕНИДЖЪР на “Училища Alexander”. 
НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ в 41-во и 43-то Народно събрание на Р България. 
Избиран за ОБЩИНСКИ СЪВЕТНИК в Благоевград през 2007 г., 2011 г., 2015 г. 

Г-н Андонов, впечатление на тези избори прави това, че има доста кандидати, които се борят за място в Общински съвет. Как Вие се обяснявате този интерес, тази атмосфера на голяма наплив, на голямо желание у хората да бъдат общински съветници? 

Да, наистина ясно изразен е стремежът на стотици наши съграждани да бъдат част от бъдещия Общински съвет. Силно се надявам това да бъде израз на добри намерения и загриженост, на съответния кандидат за бъдещото и благополучието на града ни. Но се опасявам, че мнозина тръгват неподготвени институционално, без да могат да разграничат елементарно функциите на Общински съвет, на Общинска администрация. Не знам какъв точно мотив ги изкушава, но аз мисля, че избирателите в нашата община са достатъчно зрели и ще могат да идентифицират онези, които са с нездрав интерес и с аматьорски подход към темата. Но така е. В демократичното общество всеки има правото не само да избира, но и да бъде избиран, така че на състезание като на състезание. Надявам се онези, които ще попаднат в Общински съвет, наистина да допринесат със своите качества за просперитета на нашата община. 

Вашата мотивация каква е да се включите в тези избори? Вие имате доказан управленски опит и като народен представител, а и като общински съветник и в тази връзка как смятате, че ще бъдете полезен в следващия местен парламент? 

Благодаря за оценката! Най-напред със собствен пример, с добър пример за диалог, за конструктивно отношение и за загриженост към проблемите на града, независимо кой с какви политически пристрастия влиза в Общински съвет. Приканвам всички да бъдем изрядни по отношение добрия тон, там се крие, това е основата за всеки един успех.

Виждате, че в последно време, дори на най-високо ниво – за пример ще дам Народното събрание, като че се принизиха елементарни ценности и се стигна до много силно противопоставяне, до много силна омраза. Това не е в интерес на гражданите, отблъсква избирателите и не случайно доверието във водещите институции пада. В края на краищата всички сме граждани на тази страна и ако го принесем към града си, то всички сме в Благоевград.

Първата предпоставка за добра и успешна работа ще бъде тонът, който ще бъде зададен, за да може да се обсъждат сериозни теми, независимо от това, който ще бъде кмет и каква ще бъде структурата на Общински съвет. В личен план, вече доста години от живота ми преминаха в политиката, без някога, като младеж да съм си давал сметка, че животът ми така ще се стече и ще ме насочи към политическата сцена. Моята експертиза е натрупана главно в сферата на образованието, макар и в частното такова. Имам достатъчно поглед и някога в 41-ви и после в 43-то Народно събрание, когато завършихме Закона за предучилищното и училищното образование.

Благоевград е един университетски център, Благоевград е място с доказани гимназии и ми се ще нашата общинска администрация да бъде в много по-тесен контакт с ръководствата на тези учебни заведения – висши и средни, за да може да се изследват в пълна цялост нуждите на бизнеса и да могат именно тези университети да бъдат в негова помощ. Ако ние всички говорим за липсата на Индустриална зона като обективна предпоставка за липсата на инвеститори, много важно е да се разбере, че и човешкия потенциал, човешкия ресурс е друга важна предпоставка, за да се случват нещата. Така, че има много какво да се работи съвместно с тези лидери в образованието, които изброих преди малко. Другата експертиза, която смея да твърдя, че имам е в областта на спорта.

Образованието и спорта не са много далеч една от друга. Ние от МК „ВМРО – БНД (БЪЛГАРСКИ ГЛАСЪ) “ в програмата си имаме заложено създаването на Държавно спортно училище, чрез което да отговорим на нуждите на областта. Нашата цел е да бъде създадено такова спортно училище, което наистина да възпитава в ценности, в добродетели, защото могат да се посочат примери от миналото, че понякога се опорочават такива учебни заведения. Преди години, с първото ми участие в Общински съвет, се положиха основите на един Правилник за справедливо финансиране на спортните клубове, защото не всичко е свързано с футболен клуб „Пирин“.

Той е религия за нашия край, но трябва да се намерят работещи механизми да бъдат стимулирани и малките спортни клубове. Това може да стане не само чрез предоставянето на добри условия, но и с възможност да се изявят клубовете чрез състезания и турнири. В края на краищата те отиват на състезания и ние трябва да ги подкрепяме като наши представители. Като гражданин не съм безучастен и към други теми, които ни съпътстват в ежедневието. Ако бъдем откровени, то едва ли сме доволни от инфраструктурата в града ни по отношение на улично осветление, по отношение на пътна маркировка.

Всички водачи на превозни средства, и а всички пешеходци виждаме, че Благоевград не е образец за модерна среда. Бих желал да се възстановят неща като Плувния басейн или както ние го наричахме Градския плаж. Аз спокойно смея да твърдя, че община като Благоевград сама може да стопанисва един такъв обект и да не е на загуба. Много горчив опит се натрупа с тези концесии за по 25 – 30 години. Те компрометираха изцяло това съоръжение. Да се подобрява средата – това го желае всеки. Зелените площи като че ли понамаляха.

Парковете се поизоставиха. Имаме чудесен Ловен дом, имаме чудесен парк Бачиново, трябва да ценим това, което имаме като дадености и да го развиваме. В областта на туризма също има какво да се направи. За пример може да дадем местността Бодрост и ски зоната. Тя е на един хвърлей от града. Има какво да се подобри там, така че тук да идват повече туристи.

Магистрала „Струма“, която всички искахме е вече факт, но не виждаме осезаемо присъствие на преминаващи туристи за и от Гърция посока родните им градове, пък и други държави, съседни на нас. Така, че имаме дадености, които трябва да използваме. Много може да се работи, много може да се партнира с централните власти, но като че ли се прекъсна тази връзка между държавната власт и общинското ръководство. Може би донякъде влияе и това време, в което живеем – непрекъснати парламентарни избори, непрекъснато сменяне на управлението като цяло. А и за съжаление всичко това се случва на фона на години на постковид криза, на война в Украйна, ето нов конфликт, изключително сериозен в Близкия Изток се заформя и той е доста сериозен, липсата на национален бюджет и бавното преразпределяне на делегирани бюджети към местната власт… всичко това са обективни пречки, но аз се надявам, че това нещо вече трябва да бъде преодоляно, за да може да се работи по-плавно с централните власти и да няма оправдание за нашата администрация в такава посока. 

По отношение на бизнеса и образователните институции, то има ли как Общински съветник да е като посредник, дори да е част от активния процес на по-задълбочена комуникация и разработването на планове и стратегии, които да се в помощ и на двете страни? Тоест, има ли как местния парламент да помогне на бизнеса да си намира по-квалифицирани кадри от една страна, от друга страна образователните институции да са по-ориентирани към пазара или казано с други думи има ли как да обвържем развитието на икономиката на Благоевград с образованието? 

Точно за това говоря. Ние не сме град на тежкото машиностроене, трябва да погледнем нашите дадености, които са заложени в леката промишленост, в туризма, образование. Ако в Общинска администрация или в Общински съвет няма позначавачи и специалисти в тази сфера, то нищо не пречи да бъде изграден един постоянен състав от специалисти от водещите университети, от професионалните и хуманитарни гимназии, които да начертаят в рамките на следващите 3 – 5 години от какво ще има нужда Благоевград, какви кадри ще трябва да бъдат образовани. Още повече това е в правомощията на университети – да предлагат на пазара на труда кадрите си, по подобие на Американския университет.

Така, че активна роля трябва да има и Общинска администрация в търсенето на инвеститори, за да могат да се увеличават работните места. Ако сме статични и чакаме някой да ни дойде на крака, заради това че сме близко до столицата или до пристанището в Солун, нещата няма да се случат. Трябва да търсим възможности да използваме автомагистрала „Струма“. Както виждаме тя има два края и способства за изтичането на кадри към други притегателни центрове. Имаме нужда от единомислие по основни приоритети. Трябват ни няколко неща, които ще ни заведат по-бързо на правия път. Имаме чудесна ски зона, имаме археологически разкопки, за които се предполага, че са Скаптопара. Много можем да направим. Има какво да се направи, за да може лека по лека да се отлепим от дъното, което ни привлича като магнит надолу. 

МК „ВМРО – БНД (БЪЛГАРСКИ ГЛАСЪ) “ – БЛАГОЕВГРАД В СИГУРНИ РЪЦЕ! 

Предизборна публикация. Купуването и продаването на гласове е престъпление
 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *