Слагат край на несправедливо заплащане в ОбС – Благоевград – за участие в 1 и в 3 комисии да получават еднакви пари

ТОП НОВИНИ

С мотива, че иска да бъде прекратен тарикатлък на съветници в ОбС – Благоевград да работят по-малко, но да получават заплати наравно с останалите, председателят на Комисията по изготвяне на правилник за организацията и дейността на работата на местния парламент и комисиите му Кирил Илиев  направи искане за промяна на регламента на възнаграждение. Конкретният повод да внесе предложението бе демонстративно депозираните на последната за 2022 г. сесия на ОбС оставки от съветничките от групата на Зелените Македонка Шопска, Лилия Иванова и Соня Ставрева като членове в две и повече постоянни комисии.

„В началото на мандата имахме негласно споразумение всеки да участва в по 2 или 3 комисии. С времето обаче колеги започнаха да подават оставка и да остават с минимално допустимия ангажимент за работата в една комисия“, обясни К. Илиев и допълни, че в резултат на последните оставки в момента цялата група на Зелените, в това число и Милена Камбурова, са с участие само в по една постоянна комисия, но ангажиментите им трябвало да се поемат от други техни колеги.

Според сега действащия правилник за работата на ОбС – Благоевград председателите на комисиите не могат да участват в повече от две, тъй като ангажиментите им стават твърде много. Възнаграждението на всеки съветник се определя 50:50 от участие в сесия и в заседанията на комисиите, в които е разпределен да работи. При отсъствие от заседание или сесия реципрочно се намалява и заплатата. „Така на практика ангажираните в работата на три и на една комисии получават еднакво заплащане, но едните работят пъти повече и това не е нито редно, нито справедливо“, мотивира причината да иска промяна в заплащантето К. Илиев.

Справка на „Струма“ показа, че седем благоевградски общински съветници са се възползвали от това, че няма регламентиран брой на комисиите, в които да участват, и са се задоволили с минимума – една. Освен дамите от групата на Зелените в списъка са и влезлите от листата на Коалиция „Демократична България” Калоян Ханджийски и Мирослав Чолев, както и независимият Валери Манов.

За да ги заместят пък „на ползу роду“ с ангажименти в по три комисии са колегите им Евгени Бибов, Захарин Хаджийски, Веселин Христов, Николай Бачев, Съби Дашев, Милена Бунцева, Мехмед Вакльов, Георги Корчев, Кирил Ваклинов, Иван Ризов и Наталия Бакалова, като те не са председатели на комисии. Предложението на К. Илиев е да се запази половината заплата на съветниците от участие в сесии, но останалите 50 % от месечното им възнаграждение да се формира по нов начин, като за работа в една постоянна комисия да се дава само 20 % от полагащото се максимално възнаграждение. Отделно от това за участие в комисии, назначени със заповед на кмета, да се дава хонорар от 50 лв., като общият размер на възнаграждението не може да надхвърля полагащото се по закон.

 „В момента трудно се намират съветници за участие в комисии със заповед на кмета. По закон те трябва да присъстват, но болшинството отказват с мотива ,че си имат друга работа и администрацията среща сериозни проблеми“, обясни К. Илиев и коментира, че с допълнителното  възнаграждение от 50 лв. на  заседание може да мотивира съветниците с участие в една комисия и да им даде възможност да заработят заплатата си в пълния размер по закон.

Дали всички в състава на местния парламент на Благоевград ще са на неговото мнение, ще се разбере на предстоящата сесия, когато предложението му за промяна на регламента на заплащане ще се дискутира и гласува в зала.

В момента заплатата на съветник от ОбС – Благоевград, който не е отсъствал в месеца от сесии и комисии, е между 900 и 950 лв. За сравнение, съветниците в Перник получават по 3000 лв., а колегите им в Петрич – около 1200 лв. заплата. /в. Струма

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *