Почти всеки трети българин не може да плати всичките си сметки. Това показва проучване на Eurofund, направено през пролетта. Най-сериозни затруднения в целия Европейски съюз, включително и у нас, хората срещат с плащането на битовите си сметки.
Според проучването, направено през пролетта, 27 процента от хората у нас вече срещат затруднения да плащат сметките си. В европейски мащаб задлъжнялостта на гражданите също расте. Най-голям ръст на задълженията има при битовите сметки, където некоректните платци са се увеличили с 5 процента само за две години.
А ръстът на цената на енергоизточниците се очаква да задълбочи тази тенденция. Има ръст и на необслужените потребителски кредити, а с два процента са се увеличили длъжниците на телекомите. При наемите и вноските за ипотечен кредит няма увеличение на длъжниците в европейски мащаб, но у нас все по-отчетливо се усеща актуализирането на наемите с оглед на растящата инфлация. И не само на тях.
Ето какво казаха столичани как се справят с разходите си:
„За момента не съм просрочвал, но ми направи впечатление че за „Топлофикация София“ изравнителната сметка е доста висока, над 750 лева. – Налага ли ви се да се лишавате от някои неща напоследък? – Да, замислям се вече какви разходи правя“.
„Доста имам затруднения, много се качиха всички сметки и е много трудно. – С кое ви е най-трудно? – С тока и с водата. И сега като гледам изравнителните сметки за парното, просто не знам как ще стигна. Май ще трябва да започна две работи, за да успея“.
Освен намирането на втора работа и намаляване на разходите обаче, има и друг вариант да запазим стандарта си на живот в условията на постоянно растяща инфлация. И той е да управляваме активно доходите си, колкото и ограничени да са те.
„Те са свикнали да харчат всичко, което изработят. Но трябва да се знае дори и с малкото изработени средства се запазят 10 процента за черни дни, и нещо повече – ако намерят място за тези пари и ги инвестират в нещо, което може да им даде по-голяма доходност в дългосрочен план, те могат да постигнат цените си и да победят в дългосрочен план инфлацията“, заяви Георги Георгиев, портфолио мениджър.
Не става дума за инвестиции в имоти и влогове, допълват специалистите. А като най-лош вариант за справяне с критична финансова ситуация е бързия кредит, категорични са още те./бнт, сн: илюстративна